Ministerstvo kultury: Filmy podpořené fondem uspěly v Karlových Varech

11.07.2018 16:29

Koprodukční film uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři, získal Křišťálový globus pro nejlepší film 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena novinka Vitalije Manského Svědkové Putinovi. Oba filmy podpořil Státní fond kinematografie.

Ministerstvo kultury: Filmy podpořené fondem uspěly v Karlových Varech
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

„Máme opět radost. Film Touch Me Not podpořený naším Státním fondem kinematografie se prosadil na Berlinale a teď máme dalšího vítěze zde, na domácím festivalu. S podporou Státního fondu kinematografie pomalu vracíme český filmový průmysl mezi vyspělé evropské země," uvedla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Film Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři, natočený v české koprodukci, se vrací k hrůznému incidentu za druhé světové války, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnickou čistku. Důmyslně tak aktualizuje filozofické dílo Hannah Arendtové o banalitě zla. Syrovou formou ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí. Na slavnostním předávání cen poděkoval režisér Radu Jude všem českým profesionálům, kteří se na koprodukci podíleli, počínaje producentem Jiřím Konečným. Jde již o druhou spolupráci režiséra s českými filmovými profesionály. I předchozí film Aferim! byl podpořen Státním fondem kinematografie a získal hlavní cenu, Stříbrného medvěda, na MFF Berlinale v roce 2015.

Nejlepším režisérem se navíc stal český režisér původem ze Slovinska Olmo Omerzu za svou zimní road movie Všechno bude, rovněž podpořenou fondem. Film dostal i zvláštní uznání Ekumenické poroty za snahu hledat nové pohledy na život a současnost.

Přehled všech českých filmů, které byly uvedeny na letošním festivalu v soutěžních sekcích, mimo soutěž nebo v sekci zvláštní uvedení, najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: První úspěch při vyjednávání o rozpočtu Ministerstva vnitra

12:33 HZS ČR: První úspěch při vyjednávání o rozpočtu Ministerstva vnitra

Ministerstvo vnitra, resp. Hasičský záchranný sbor ČR, dostane do rozpočtu na příští rok o téměř půl…