Ministerstvo obrany: Klárov vzpomínal na návrat československých letců RAF

15.08.2017 21:40

V pondělí 14. srpna se na pražském Klárově u Památníku Okřídleného lva uskutečnila pietní vzpomínka, která byla věnována československým letcům RAF u příležitosti 72. výročí návratu čsl. letců z Velké Británie do vlasti.

Ministerstvo obrany: Klárov vzpomínal na návrat československých letců RAF
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Spolu s mnoha hosty se pietního setkání zúčastnili náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel SOC MO generálmajor Jiří Verner, velitel Vzdušných sil generálmajor Jaromír Šebesta, poslední žijící příslušníci Britského královského letectva (RAF) na území ČR - stíhací pilot generálmajor Emil Boček a palubní operátor brigádní generál Pavel Vranský, velitelé a zástupci současných armádních leteckých základen. Pozvání přijala také paní Hana Fajtlová, vdova po slavné legendě armádního letectva generálu Františku Fajtlovi a řada hostů z Velké Británie.

„Jde nám o to, abychom si u památníku, který věnovala britská komunita žijící v České republice jako výraz poděkování československým letcům, kteří bojovali na nebi za Velkou Británii a svobodnou Evropu, připomínali nejen jejich návrat. Byli to lidé, kteří se zcela určitě zaslouží naši úctu a obdiv,“ uvedl hlavní organizátor akce Jiří Stanislav. Dodal, že v RAF sloužilo za 2. světové války celkem 2 402 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedožila.

Českoslovenští letci RAF se vraceli do tehdejšího Československa až tři měsíce po konci války, ve dnech 13. – 15. srpna 1945. Vzpomínkové setkání tradičně pořádá Nadace armádního generála Karla Janouška ve spolupráci s Městskou částí Praha 1.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

20:29 Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

Ve třetím ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů kli…