Ministerstvo přispívá ročně až 51 tisíc na dítě. Přesto výdaje rodičů za prvňáky každoročně stoupají

20.05.2014 9:33 | Zprávy

Stále více rodičů v ČR věnuje pozornost kvalitě materiálů a zdravotním aspektům pořizovaného zboží. Proto jsou podle odborníků ochotni vydat za vybavení pro svého prvňáčka vyšší finanční obnos než dříve.

Ministerstvo přispívá ročně až 51 tisíc na dítě. Přesto výdaje rodičů za prvňáky každoročně stoupají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Součástí zářijové výbavy jsou tak mnohdy ergonomicky tvarované psací potřeby nebo zdravotní certifikovaná obuv. Částka za malého školáka v posledních letech vzrůstá také proto, že řada rodičů pořizuje dětem mobilní telefon s předplacenou kartou či paušálem. Školám přitom ministerstvo školství přispívá až 51 tisíc korun ročně na žáka.

Maminky a tatínkové dětí v Česku preferují podle expertů stále častěji preferují možnost připlatit si za kvalitní školní pomůcky a obutí ze zdravotně nezávadných a bezpečnostních materiálů. Chtějí mít jistotu, že tak maximálně podpoří správný vývoj dětského těla. U ergonomických psacích potřeb či aktovek pak obvykle volí střídmý design, který se bude líbit prvňáčkovi stejně jako čtvrťákovi. Kvalitní potřeby totiž při správném používání vydrží dítěti i několik let.

„Při nákupu školních pomůcek volí rodiče stále častěji produkty, jenž splňují i nejnáročnější zdravotní a hygienická kritéria. To je jejich stěžejní preference. Zaměřují se zejména na ergonomické psací potřeby a brašny. Batohy dětem obvykle vydrží i více než 3 školní ročníky, proto většina rodičů klade důraz primárně na kvalitní polstrování, které respektuje růst dítěte. Až v 68 % případů toto vybavení nakupují v e-shopech. Většina ze specializovaných online obchodů totiž ve školní sezoně nabízí pomůcky ještě levněji, než slevové akce v supermarketech," objasňuje trend Jana Martínková ze společnosti Activa. Ta provozuje e-shop Activáček.cz se školními potřebami, kde je možné školní batoh zakoupit od 470 korun. Zvýšenou pečlivost rodičů potvrzují i výrobci obuvi. „V posledních letech stoupá množství rodičů, kteří nakupují svým prvňáčkům do školy certifikované obutí. Chtějí se spolehnout, že bota nebude dítěti klouzat a vyzouvat se mu. Také mnohem více dbají na to, aby byla správně tvarovaná a nebyla v ní použita nekvalitní lepidla se zdravotními riziky. Správně pak vybírají i velikost boty, při níž počítají s ideálním nadměrkem 1 až 1,2 cm. Ten školákovi umožní volný pohyb prstů a nebude bránit růstu chodidla," kladně hodnotí přístup českých rodičů Tomáš Jurák ze společnosti Coqui. Cena certifikované dětské obuvi se pohybuje v rozmezí od 300 do 600 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Koho přesně tím myslíte?

Vy: Nenechme populisty a extremisty vzít si naši zemi a odvléct ji na stranu vrahů a okupantů. Myslíte, že když vyhraje ANO, což je dost pravděpodobné, že bude na straně Ruska? Jasně, kdyby vyhráli komunisti nebo SPD, tak by se to stát mohlo, ale to snad nehrozí. A k té propagandě - postřehl jste, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Hokej na Staroměstském náměstí

13:21 MHMP: Hokej na Staroměstském náměstí

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila uskutečnění projekce semifinále, boje o třetí místo a finále MS v hok…