Dohodli se na tom dnes s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, která si prohlédla již zrekonstruovanou mariánskou baziliku a pokračující práce v bazilice svatého Václava. Probošství má s místem velké plány. Kromě již probíhajících prací chce vybudovat také reprezentační prostory, konferenční centrum či venkovní meditační zahradu.
Staroboleslavský poutní areál je nejstarším českým poutním místem a spolu s Pražským hradem nejstarším a nejpamátnějším místem českého státu. Nyní prochází nákladnou rekonstrukcí, která je hrazena převážně z dotací Evropské unie. Ta na opravy věnovala téměř 199 milionů korun, z nichž šlo již 98 milionů na rekonstrukci mariánské baziliky, která byla po dvou a půl leté rekonstrukci uvedena znovu do provozu na začátku letošního roku. Obdobně bylo z Integrovaného regionálního operačního programu podpořeno k dnešnímu dni podpořeno celkem 162 českých památek. Zbytek prostředků je určen na probíhající opravu baziliky sv. Václava, která bude dokončena ještě letos. Staroboleslavská kapitula má minimálně pětiprocentní účast a podle probošta Bulína ji to i tak zadluží až na dvacet let.
V centru města má církev i řadu jiných objektů, které chce v budoucnu opravit. Sloužit by mohly i jako zázemí pro poutníky. Město s pomocí kraje také plánuje přizpůsobit centrum především obchvatem náměstí, kterým dnes prochází velmi rušná tranzitní doprava.
Práce v mariánské bazilice skončily v prosinci. První mši svatou v nově zrekonstruovaném kostele celebroval arcibiskup pražský a primas český, kardinál Dominik Duka. Poutníci putovali na Silvestra z Prahy po staroslavné Via Sancta – tedy nejstarší české poutní cestě, která vede z Prahy přes Kbely a Dřevčice do Staré Boleslavi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva