Ministerstvo průmyslu a obchodu nepřekročilo 20procentní podíl velkých firem na čerpání OP PIK

07.01.2016 16:52

Ministerstvo průmyslu a obchodu reaguje na aktuální mediální nepřesnosti plynoucí z neznalosti systému rozdělování dotací z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 – 2020 (OP PIK).

Ministerstvo průmyslu a obchodu nepřekročilo 20procentní podíl velkých firem na čerpání OP PIK
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Není pravdou, že MPO překročilo 20% podíl velkých firem na čerpání OP PIK. Limit 20 % je totiž nastaven na celkové alokace příslušných prioritních os pro celé programové období končící z pohledu čerpání až v roce 2023. MPO po rozsáhlé diskusi s hospodářskými partnery, vybralo kompromisní variantu 40 % alokace pro velké firmy v prvních výzvách s tím, že celkový limit 20 % za celé programové období samozřejmě nebude překročen. Je také pouze na poskytovali podpory tj. MPO, jakým způsobem mezi žadatele prostředky rozdělí, pokud zůstane zachován limit 20 % pro velké firmy na celé programovací období.

Tento postup není v rozporu s evropskou legislativou ani se stanovisky Evropské komise. Nejedná se také o nápad jedné konkrétní osoby, nebo o tlak jedné konkrétní zájmové skupiny. Tento postup je výsledkem jednání s hospodářskými a sociálními partnery, mezi kterými byli zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Svazu chemického průmyslu, k danému tématu se kladně vyjadřovala např. Hospodářská komora ČR, Asociace pro evropské fondy, Teplárenské sdružení ČR, aliance Šance pro budovy a další. S postupem byli srozuměni i představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů, Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a další. Z pohledu systémovosti tohoto kroku neprotestoval ani Auditní orgán ČR při Ministerstvu financí. Postup může v důsledku ještě více napomoci malým a středním podnikatelům v ČR, protože jsou často přímo subdodavatelsky navázáni na velké firmy.

Mediální spekulace o tom, že by některé velké firmy v prvních výzvách získaly neoprávněně vyšší dotace, jsou velmi snadno vyvratitelné. V současné době se totiž teprve rozbíhá věcné hodnocení přijatých projektů, jejichž příjem ještě dokonce není ani uzavřen. V tuto chvíli neexistuje jediné vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace v rámci OP PIK, tudíž v současnosti ani nelze předvídat, které projekty resp. firmy v soutěži projektů s požadovanou dotací uspějí.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

22:21 ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

Nadějní architekti zde mají moznost celosvětově upozornit na svoji práci. Letos se jich přihlásilo n…