Ministerstvo spravedlnosti: ČR neporušuje Evropskou sociální chartu u používání síťových lůžek

03.04.2024 22:01 | Tisková zpráva

Evropský výbor pro sociální práva zveřejnil své rozhodnutí ze dne 17. října 2023 o kolektivní stížnosti podané Validity Foundation – Mental Disability Advocacy Centre proti České republice. Věc se týká používání síťových lůžek jako omezovacího prostředku v psychiatrické péči.

Ministerstvo spravedlnosti: ČR neporušuje Evropskou sociální chartu u používání síťových lůžek
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Podle stěžovatelské organizace mělo používání síťových lůžek v české psychiatrii představovat porušení práva na ochranu zdraví a práva starých osob na sociální ochranu. Výbor k tomu připomněl, že pojem zdraví ve smyslu Evropské sociální charty nespočívá jen v absenci nemoci, ale zahrnuje rovněž tělesné, duševní a sociální blaho jednotlivce. Využívání síťových lůžek přitom může podle Výboru zasahovat do práva na zachování tělesné a duševní integrity a narušovat lidskou důstojnost. Psychiatrická péče by měla být poskytována primárně v zařízeních komunitního typu a je povinností státu usilovat v této oblasti o prevenci a destigmatizaci pacientů. To se týká i starších osob, kterým by měl stát umožnit vést nezávislý život v jim známém prostředí. K tomu musí zajistit nezbytné zdroje a podporu včetně bydlení přiměřeného jejich potřebám a zdravotnímu stavu.

Česká republika přitom přijala právní úpravu, která od ledna 2022 používání síťových lůžek v psychiatrické péči zakazuje. Vzhledem k tomu, že Výbor rozhoduje o právní situaci platné v den rozhodnutí, dospěl k závěru, že Česká republika Chartu neporušuje. Zdůraznil však, že zákaz síťových lůžek nesmí mít za následek nárůst využití jiných omezovacích prostředků, ale že v okamžiku vydání rozhodnutí nemá žádné zprávy, které by existenci podobného trendu naznačovaly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

7:02 ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

Evropská komise schválila v rámci pravidel EU pro státní podporu český program na podporu výroby ele…