Ministerstvo spravedlnosti zaslalo ke schválení vládou návrh na omezení přísedících

29.09.2023 16:08 | Tisková zpráva

Návrh zákona o soudech, soudcích má za cíl zefektivnit soudní rozhodování. Návrh zákona přináší významné změny v oblasti účasti laického prvku na soudním rozhodování. Navrhovaná úprava je reakcí na praktické problémy spojené s účastí laických přísedících v soudním rozhodování.

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo ke schválení vládou návrh na omezení přísedících
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Administrativní zátěž soudů, nedostatečná účast přísedících na projednání a rozhodování, komplikace spojené se sestavováním soudního senátu a často nepřiměřeně dlouhé soudní řízení jsou výzvami, kterým čelí současný systém.

Hlavním cílem předkládaného návrhu zákona je opuštění podílu laických přísedících na rozhodování soudů v pracovněprávních sporech v občanském soudním řízení a v trestních řízeních před okresním soudem. Rozhodování v senátu za účasti přísedících bude do budoucna v trestním řízení před krajským soudem omezeno na skupinu nejzávažnějších trestných činů, mezi nimiž zůstávají především násilné trestné činy.

Záměrem úpravy je zachování účasti laického prvku pouze v těch případech, kdy je to důvodné, a tak vyhovět požadavkům aplikační praxe.

Ministerstvo spravedlnosti předložením tohoto návrhu naplňuje opatření z tzv. druhého antibyrokratického balíčku, který byl vládou schválen dne 14. června 2023.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

16:13 Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

Ssignatářům Dohody a členům pracovní skupiny, kterou vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví za účelem …