Ministerstvo zdravotnictví: Ordinace pro lidi bez přístřeší ušetří státu stovky miliónů ročně

31.12.2022 21:55 | Tisková zpráva

Stát a zdravotní pojišťovny vynakládají desítky miliónů korun ročně na opakované odvozy lidí bez přístřeší Zdravotnickou záchrannou službou. Ještě dražší jsou pak opakované hospitalizace, které stojí miliardy. Jak ušetřit ukázal pilotní projekt Ministerstva zdravotnictví. Kýžený efekt potvrdili experti Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Ministerstvo zdravotnictví: Ordinace pro lidi bez přístřeší ušetří státu stovky miliónů ročně
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Pokud víme o novém člověku v terénu, je nutné být rychlý,“ upozorňuje Jiří Pitaš, ředitel SKP-CENTRUM, které spolupracovalo na provozu jedné z pěti ordinací praktického lékaře speciálně vyškoleného pro práci s pacienty bez přístřeší. Propojení takto vyškolených a vybavených ordinací praktiků a partnerských sociálních služeb, konkrétně Naděje v Praze, Armády Spásy v Praze a Ostravě, Charity ČR v Olomouci a SKP-CENTRUM v Pardubicích, se ukázalo v projektu s názvem Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez přístřeší jako klíčové.

Preventivní týmy složené ze sociálních pracovníků, všeobecné sestry a řidiče oslovovaly klienty přímo v terénu a motivovaly je k návštěvě ordinace pro lidi v nouzi. U lidí bez přístřeší se totiž potvrdilo, že mnohdy nedokážou odhadnout závažnost svého zdravotního stavu, případně se z různých důvodů obávají návštěvy lékaře a řeší až akutní potíže. Díky včasnému ošetření praktickým lékařem a pomoci při získání vhodných léků se pak mnohá onemocnění často povedlo léčit ambulantně, bez nutnosti nákladné hospitalizace.

Dalším vysledovaným pozitivním ekonomickým efektem bylo snížení počtu výjezdů ZZS v okolí ordinací. Ty jsou v případě pacientů bez přístřeší podle dat ÚZIS dražší měsíčně o 345,70 Kč na pacienta, přičemž podle oficiálních dat se v Česku nachází 23 800 lidí bez domova. „V síti běžných praktiků si tuto péči neumím představit. Nejen, že by nedokázali poskytnout hygienické zázemí a ošacení, ale nebyli by ani ochotni se o tuto skupinu postarat,“ chválí si spolupráci pracovník ZZS Olomouc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…