Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo se Světovou zdravotnickou organizací dohodu o další spolupráci

16.07.2020 9:15

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge Jr. dnes společně podepsali Dvouletý plán spolupráce mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR a Regionální úřadovnou WHO pro Evropu na léta 2020 – 2021. Dokument byl obdobně jako s dalšími státy podepsán v rámci společné videokonference. Dohoda si klade za cíl pružněji reagovat na aktuální potřeby, jako v případě covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo se Světovou zdravotnickou organizací dohodu o další spolupráci
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR
reklama

Plán spolupráce 2020 – 2021 představuje rámec pro spolupráci MZ ČR a Regionální úřadovny WHO pro Evropu, který definuje prioritní oblasti této spolupráce, její očekávané výsledky, finanční rámec i charakter. Priority zakotvené v pracovním plánu vychází z 13. Všeobecného programu práce WHO na roky 2019 – 2023. Jedná se především o posílení systému veřejného zdraví a jeho připravenost na mimořádné situace v reakci na pandemii covid-19, zlepšení zdravotnických informačních systémů nebo podpora národního výzkumu a vědy v oblasti zdraví.

Plán spolupráce i nadále počítá s pokračováním prací na auditu systému veřejného zdraví (Public Health Audit) v oblasti duševního zdraví, alkoholu nebo mezinárodních klasifikací nemocí. „Již tradiční dvouletá dohoda s WHO nově reflektuje také oblast krizové připravenosti. V souvislosti s pandemií covid-19 je tento aspekt spolupráce klíčový,“ uvedl k dohodě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

ČR sjednává Dvouletou smlouvu o spolupráci od roku 1998. Na základě rozhodnutí Ministerstva zahraničních věcí ČR, kdy již nebylo umožněno uzavřít Dvouletou smlouvu o spolupráci, přistoupilo MZ po konzultaci s WHO k obměně formátu dokumentu a nyní se bude jednat o Plán spolupráce. Na roky 2020–2021 počítá tento plán s rozpočtem téměř 4 000 000 Kč (cca 170 000 USD). Příjemcem finančních prostředků jsou řešitelé jednotlivých aktivit (např. SZÚ, odborné společnosti ČLS JEP aj.). Aktivity i řešitelé jsou vybíráni ve spolupráci odborných útvarů MZ a Národní kanceláře WHO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Výroba masa se ve třetím čtvrtletí zvýšila, ceny jatečných zvířat klesly

11:48 ČSÚ: Výroba masa se ve třetím čtvrtletí zvýšila, ceny jatečných zvířat klesly

Ve 3. čtvrtletí bylo vyrobeno 114 103 tun masa, meziročně o 1,6 % více. Ceny jatečného skotu klesly …