Ministr vnitra informoval vládu o opatřeních při orkánu Herwart

08.02.2018 20:16

Ministr vnitra Lubomír Metnar ve středu, 7. února, informoval vládu o průběhu a opatřeních provedených při řešení následků orkánu Herwart. Jednalo se o největší mimořádnou událost svého druhu na území ČR. Situaci i přes její rozsah a závažnost zvládly složky IZS dobře.

Ministr vnitra informoval vládu o opatřeních při orkánu Herwart
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar

Průběh orkánu však odhalil některé slabiny zejména v oblasti komunikačních a informačních systémů. K jejich odstranění pomůže analýza, kterou ministerstvo ve spolupráci s hasiči zpracuje do června tohoto roku.

Z hlediska počtu událostí, které museli hasiči řešit, je orkán Herwart největší živelní pohromou tohoto druhu. „Složky IZS zvládly situaci na výbornou, za to jim je třeba poděkovat. Samotný průběh však odhalil určité limity hlavně v oblasti komunikačních systémů,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar. Tísňovou linku 112 nebo 150 vytočilo během orkánu 29 305 lidí, ve špičce se tak uskutečnilo až pět tisíc hovorů za hodinu. Jednalo se o trojnásobek toho, co musely tísňové linky unést při orkánu Kyrill. Proto byly tísňové linky přetížené. „Je třeba zdůraznit, že navzdory přetížení linek nedošlo k žádnému ohrožení na životě nebo zdraví. Rozhodně se budeme snažit přijmout taková opatření, abychom do budoucna extrémní nápory tísňového volání zvládli ještě lépe,“ doplnil ministr.

Ministerstvo vnitra proto ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem zpracuje do konce června podrobnou analýzu toho, jak zajistit větší průchodnost systému tísňového volání. Další analýza se zaměří na chování radiokomunikačního systému PEGAS. Do budoucna bude také nutné připravit občany na to, jak se mají chovat během obdobných živelních událostí včetně toho, že je důležité nepřetěžovat linky tísňového volání neurgentními hovory.

Orkán Herwart zasáhl Českou republiku v období od 27. října do 1. listopadu 2017. Během něj řešily požární jednotky celkem 9925 událostí. Nasazeno bylo téměř 2300 jednotek čítajících přibližně 13 000 hasičů. Tísňové linky 112 a 150 přijaly 29 305 tísňových hovorů. Škody v souvislosti s orkánem vyčíslily pojišťovny na 1,37 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

22:45 Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu.