Moravskoslezský kraj: Školní statek v Opavě má nové výukové středisko a sklad strojů

22.06.2021 13:30

Už čtvrtým rokem prochází opavský školní statek rozsáhlou modernizací. Skončila další etapa, kdy byl vybudován sklad strojů a vzniklo výukové středisko pro praxi žáků zemědělské školy. Tyto dvě investiční akce si z krajského rozpočtu vyžádaly přes 37 milionů korun.

Moravskoslezský kraj: Školní statek v Opavě má nové výukové středisko a sklad strojů
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Školní statek v Opavě je samostatnou příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, která se ocitla v téměř havarijním stavu hraničícím s jeho životností. Jelikož se jedná o unikátní organizaci, která budoucím zemědělcům nabízí komplexní podmínky pro praktické vzdělávání, rozhodl Moravskoslezský kraj o celkové několikaetapové modernizaci, která začala už v roce 2017 a celkově vyjde na více než 200 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a připomněl, že školní statek má již zmodernizovány učebny včetně chemické laboratoře, multimediální učebny a také zázemí pro administrativní úsek organizace, nové skleníky a postupně pracuje na vytvoření garden centra.

Pro sklad strojů byla postavena nová hala o půdorysu 50 na 20 metrů. „V hale bude uskladněná drahá zemědělská technika, která byla doposud bez přístřeší. Sklad také poslouží pro umístění techniky zapůjčené z firem zastupujících výrobce zemědělských strojů. Právě nový sklad pomohl tuto spolupráci školy s firmami podpořit. Nová hala je krčkem propojena se stávajícím objektem, ve kterém jsou učebny. U haly jsou také zpevněné příjezdové plochy,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že novou halu bude možné využít také k uskladnění techniky, na kterou vloni Moravskoslezský kraj přispěl 20 milionů korun. Za tyto prostředky statek pořídil nové stroje jako sklízecí mlátičku, rozmetadlo hnojiv s neseným pluhem a tři různé typy traktorů.

Výstavba skladu strojů začala v září 2020, stejně jako budování výukového střediska, které vzniklo rekonstrukcí nevyužívaných prostor. „Výukové středisko nabídne učebny odborného výcviku, testační středisko i prostory pro uskladnění zemědělské techniky. Nebude zde chybět hygienické zázemí či šatny. Vznikly tak prostory, kde se bude výuka soustředit hlavně v době vegetačního klidu, tedy v době, kdy nelze vykonávat práce v terénu či na poli,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania.

Studenti budou mít díky modelům možnost si při výuce prohlédnout jednotlivé části zemědělských strojů, budou je moci rozebrat, složit, vidět při činnosti. Při výuce se skutečnými stroji to často nebylo možné kvůli nepřístupnosti či zakrytování. „Testační středisko bude vybaveno moderními přístroji, které jsou schopny diagnostikovat, monitorovat a demonstrovat studentům procesy, které jsou spjaty s provozem techniky. Studenti se při výuce snadněji naučí, jak správně stroje fungují, osvojí si jejich seřizování i kalibraci,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Veškeré náklady na investice v této etapě modernizace statku hradil Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu. Sklad strojů přišel na 17,3 milionu korun, zhotovitelem byla společnost Navláčil stavební firma, s.r.o. Výukové středisko si vyžádalo 20,1 milionu korun na výstavbu, kterou zajistila společnost BYSTROŇ Group a.s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech proběhla Letní univerzita s rekordním zájmem studentek

11:15 ČEZ: V Dukovanech proběhla Letní univerzita s rekordním zájmem studentek

Třicítka nejlepších zájemců o účast na 13. ročníku Letní univerzity úspěšně absolvovala dvoutýdenní …