NDM: Slavnostní odhalení pamětní desky manželům Šecovým

18. 1. 2018 16:29

V rámci mimořádných projektů (NDM EXTRA) zahájíme rok 2018 slavnostním odhalením pamětní desky manželům Šecovým. Herecké legendy – František Šec a Zora Rozsypalová – působily v ostravském činoherním angažmá více než 30 let. Pamětní deska bude odhalena dne 22. ledna 2018 v 16 hodin u domu na Poštovní 1118/10. Deska je dílem výtvarníka Vladimíra Kotka.

NDM: Slavnostní odhalení pamětní desky manželům Šecovým
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské pokračuje v dlouhodobém projektu Inspirativní paměť divadla, díky kterému si od roku 2011 připomínáme důležité osobnosti z oblasti divadla, jež spojily svůj život s Ostravou a podstatným způsobem ovlivnily historii a kulturní život tohoto města. „V rámci této tradice se NDM podařilo vytvořit a instalovat již dvě pamětní desky věnované jednak panu Jaroslavu Vogelovi (1894–1970), skladateli, dirigentu a dlouholetému šéfu ostravské opery, jednak panu Vladimíru Brázdovi (1920–2001), dirigentu, skladateli a dlouholetému šéfdirigentu operetního souboru,“ uvádí manažerka mimořádných projektů Andrea Dortová.

Rok 2018 tak díky podpoře statutárního města Ostrava ve spolupráci se společenstvím vlastníků domu na Poštovní 1118/10 zahájíme slavnostním odhalením již třetí pamětní desky, tentokrát pro manžele Šecovi – František Šec (1919–2005) a Zora roz. Rozsypalová (1922–2010).

Manželé Šecovi – zasloužilí umělci někdejšího Státního divadla v Ostravě – působili v angažmá souboru činohry více než 30 let. Během svého života získali řadu celostátních ocenění. František Šec obdržel např. cenu Senior Prix (1995) a Křišťálovou růži (1997). Zoře Rozsypalové byla v roce 1994 udělena Cena Thálie za celoživotní umělecké mistrovství a roku 1997 byla na Poděbradských dnech poezie poctěna Křišťálovou růží. Je rovněž držitelkou Ceny města Ostravy, kterou získala v roce 2008 za zásluhy o rozvoj uměleckých a kulturních aktivit tohoto města.

„Paní Zora Rozsypalová a pan František Šec byli velkými osobnostmi, skutečnými hereckými aristokraty; přestože za normalizace zažili nespravedlivé ústrky i ztráty ve své milované profesi, neztratili nic ze své moudrosti a noblesy. Propluli šťastně a se ctí útesy oněch neradostných časů. Jejich byt na Poštovní ulici byl skutečný otevřený salon se smyslem pro přátelství, pro humor i krásu. Bylo poctou a radostí jej navštívit. Divadlo pro ně bylo posvátným místem, kde lze doopravdy žít v příbězích velkých básníků. Častokrát a rád jsem bral za kliku tohoto tajemného domu s arkýřem. Nezapomenu nikdy na temperamentní kněžnu Zoru a tichého Františka, jejího věrného rytíře. Zasloužená pamětní deska je víc než jen prchavá a žloutnoucí fotka. Jsem rád, že jsem měl velké štěstí tyto dvě osobnosti na své cestě potkat,“ vzpomíná na manžele Šecovi režisér Radovan Lipus.

Svou účast na slavnostním odhalení pamětní desky přislíbili příbuzní manželů Rozsypalových a také řada známých – například herec a režisér Ondřej Kepka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

50. týden na ČMKB: Ceny zemního plynu i elektřiny s dodávkou v roce 2021 klesly

9:14 50. týden na ČMKB: Ceny zemního plynu i elektřiny s dodávkou v roce 2021 klesly

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo v 50. týdnu uzavřeno 94 kontraktů na dodávku 44,…