NKÚ: Systém dotací dost nepomáhá rozvoji regionů, prostředky jsou často vynakládány bez ohledu na stanovené cíle

07.04.2025 10:17 | Tisková zpráva

Systém dotací v ČR stále čelí zásadním problémům. I nadále se setkáváme s velkým množstvím dotačních programů, ve kterých chybí důraz na výsledky. Stát se v praxi často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz a splnění formálních požadavků než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos pro společnost. Takový systém je chybný a nepomáhá reálnému rozvoji regionů ani dlouhodobému posilování konkurenceschopnosti ČR.

NKÚ: Systém dotací dost nepomáhá rozvoji regionů, prostředky jsou často vynakládány bez ohledu na stanovené cíle
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Veřejné prostředky jsou vynakládány bez ohledu na stanovené cíle. Např. slib zdigitalizovat agendy státu do roku 2025 byl odložen o dva roky. Přestože stát vynakládá každoročně miliardy na podporu znevýhodněných a ohrožených obyvatel, konkrétní změny, které by skutečně zlepšily jejich životy, stále chybí.

Uvádí to NKÚ v právě publikované výroční zprávě za rok 2024. Zpráva obsahuje poznatky z 29 kontrol, které úřad dokončil v loňském roce u celkem 127 institucí. Prověřil při tom finance a majetek v celkové hodnotě 83 miliard korun. „Loňské kontroly až příliš často poukazovaly na to, že veřejné prostředky jsou vynakládány bez ohledu na deklarované cíle. Ty jsou sice popsány ve stovkách strategických dokumentů, které pravidelně projednává vláda, na jejich naplňování ale docházelo zřídkakdy,“ okomentoval výroční zprávu prezident NKÚ Miloslav Kala. 

Připomněl také, že na evropských dotacích získala ČR za uplynulých 20 let, kdy je členem EU, více než bilion korun: „Proplatilo se více než 170 tisíc projektů, které administrovalo 221 subjektů. Není divu, že tento bující ekosystém živí ty, kterým systém vyhovuje. Letos začneme vyjednávat o podmínkách programového období 2028+. To je pro nás velká příležitost směrovat prostředky tam, kde přinesou skutečný výsledek,“ dodal prezident NKÚ. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

19:15 Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…