NPÚ: Císařská koruna se vrátila na Karlštejn

08.08.2017 9:11

Pátého srpna se na hrad Karlštejn vrátila kopie císařské koruny, která bude vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. 10. 2017 Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

NPÚ: Císařská koruna se vrátila na Karlštejn
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Umístěním koruny do expozice hradu Karlštejn tak dochází stejně jako v roce 2009 k symbolickému návratu císařských korunovačních klenotů na Karlštejn, kde byly uloženy císařem Karlem IV. již ve 14. století a pro jejichž uložení byla také budována kaple svatého Kříže ve Velké věži.

Kopie císařské koruny byla vyrobena dle originálu v letech 2007 až 2009 týmem pana Jiřího Urbana. Je vyrobena z galvanicky pozlaceného stříbrného plechu, kopiemi polodrahokamů ze skla a pravých kamenů a smaltovými destičkami a jejím majitelem je Středočeký kraj.

Originál císařské koruny je nejdůležitější součástí tzv. říšského korunovačního pokladu a její originál je dnes umístěn ve vídeňském Hofburgu v císařské Klenotnici. Koruna bývá připisována svatému Karlovi Velikému, ale jedná o mladší práci. Říšskou korunu dal pravděpodobně zhotovit císař Ota I. pro svou korunovaci roku 962, konečnou podobu jí dal Konrád II. před svou císařskou korunovací v roce 1027.

Koruna byla vyrobena z ryzího zlata, ozdobena mnoha vzácnými drahými kameny (144) a tisícem perel. Nádheru koruny dovršuje výzdoba v podobě smaltovaných destiček, na nichž jsou zobrazeni bibličtí králové David a Šalamoun a prorok Izaiáš promlouvající ke králi Ezechiášovi a Ježíš Kristus v majestátu jako vzory panovnických ctností, a drobné zlatnické dekorace, tzv. filigrán. Osmiúhelníkový (oktogonální) tvar císařské koruny se střídajícími se figurálními emailovými (smaltovanými) a drahokamovými plátky je zcela ojedinělý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP České Švýcarsko: Evropský den parků byl komorní, postupně obnovujeme akce pro veřejnost

18:49 NP České Švýcarsko: Evropský den parků byl komorní, postupně obnovujeme akce pro veřejnost

V minulém týdnu jsme si v komorní atmosféře připomněli Evropský den chráněných území. Několik let po…