NPÚ: K plánované přestavbě zámku ve Zlíně

24.12.2014 20:12

Zámek ve Zlíně představuje mimořádně hodnotný památkový objekt. Jde o cenný doklad panského sídla, stavebně formovaného od středověku do 20. století. Dnes zámek představuje nejstarší objekt dochovaný v centru Zlína, dlouhodobé a významné centrum, kolem něhož se po téměř 500 let město vyvíjelo. V současnosti je objekt zámku, po vystěhování muzea a galerie, využíván pouze zčásti. Mezi novými aktivitami lze zmínit komorní galerii, otevřenou zde současným nájemcem.

NPÚ: K plánované přestavbě zámku ve Zlíně
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži (dále jen: NPÚ) se podílel na zpracování standardního stavebně-historického průzkumu budovy zlínského zámku, která je kulturní památkou zapsanou v ÚSKP pod rejstříkovým číslem 35649/7-1892. Tento materiál byl dokončen na počátku roku 2014. Podařilo se v něm identifikovat základní vývojové etapy zámku, jehož počátky spadají do závěru 15. století. Byla zde identifikována pozoruhodná renesanční přestavba, ze které se zachovaly např. kamenické prvky i vzácné doklady výtvarného pojednání vnějších fasád. Dnešní podoba zámku byla formována velkými raně i pozdně barokními přestavbami, doznívajícími ještě v 19. století. Posledním významným architektonickým zásahem byla přestavba projektovaná Leopoldem Bauerem na počátku 20. století.

Dlouhodobým cílem je nalezení nového smysluplného využití zámku, které by umožnilo navrátit mu alespoň část ztracené důstojnosti. NPÚ tyto aktivity vítá a je připraven ke spolupráci na vzniku kvalitního záměru, který by respektoval a uchoval památkové hodnoty zámku.

V současné době je veřejnosti předkládán návrh stavebních úprav zámku, zpracovaný na popud nájemce. Tento návrh pracuje s poměrně razantními zásahy do organismu památky. Mimo jiného se zvažuje i zboření části arkádových chodeb na zámeckém nádvoří, stržení střechy, odstranění části historických architektonických detailů fasád apod. Tento návrh nebyl s NPÚ konzultován. Nyní je tento návrh předmětem četných diskusí v médiích a vyvolává řadu dotazů odborné i laické veřejnosti. NPÚ proto považuje za vhodné seznámit veřejnost se svým aktuálním stanoviskem.

Jak je už výše uvedeno, návrh předložený veřejnosti nebyl v průběhu zpracování s NPÚ konzultován. Razantní zásahy do objektu zámku, se kterými návrh počítá, lze z hlediska státní památkové péče považovat za nepřijatelné, protože přinášejí zánik velkého množství historických konstrukcí, jež spoluvytvářejí památkovou hodnotu zámku (např. křídlo nádvorní arkády a střechy, které jsou díly Leopolda Bauera, a další). Dochází tím i k celkové změně vnějšího výrazu objektu, který je jednou z chráněných hodnot.

Pracovníci NPÚ jsou připraveni ke konstruktivnímu jednání ohledně stavebních úprav, souvisejících s novým využitím zlínského zámku. Domnívají se ale, že rezignací na velkou část jeho památkových hodnot by zároveň došlo i ke zpochybnění prvotního smyslu záměru na oživení a nové využití objektu. Nová náplň by měla být volena s ohledem na možnosti a prostory stávající budovy.

Případní zájemci se mohou seznámit s textovou částí uvedeného stavebně-historického průzkumu zlínského zámku ZDE. Kompletní materiál včetně grafické přílohy je přístupný ve studovně NPÚ, ÚOP v Kroměříži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci v boji s padělky nepolevují

10:59 Celní správa: Celníci v boji s padělky nepolevují

Ústečtí celníci v boji proti prodeji padělků nepolevují. V průběhu tohoto týdne provedli tři kontrol…