NPÚ: Litina, baroko, knihy, lidová architektura – témata vzdělávacích aktivit josefovského pracoviště

23.04.2018 8:45

Národní památkový ústav se kromě správy státních hradů a zámků a odborného dohledu nad výkonem památkové péče zabývá i dalšími činnostmi, pořádá přednášky a semináře, účastní se akcí k popularizaci památek a památkové péče.

NPÚ: Litina, baroko, knihy, lidová architektura – témata vzdělávacích aktivit josefovského pracoviště
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

V letošním roce se kromě přednáškového cyklu MEZI ŘÁDKY zaměříme na dva tradiční semináře určené „fajnšmekrům“. První se bude konat ve čtvrtek 24. května v cihelně v Šárovcově Lhotě. Po uplynulých ročnících, jež přiblížily cihly, beton a kámen v památkové péči, se letos budeme věnovat železným materiálům – litině a oceli. Dopolední přednášky zahrnou i příspěvek o záchraně ocelového mostu z 19. století v Kuksu a následovat budou praktické ukázky kovářského řemesla a dílny, během nichž si účastníci budou moci vyzkoušet mimo jiné kování hřebíků nebo konzervování zkorodovaných železných předmětů.

Po skončení hlavní návštěvnické sezóny, 3.–4. října, bude depozitář hospitálu Kuks zpřístupněn knihovníkům. Národní památkový ústav nespravuje totiž jen budovy, ale také mobiliární předměty a knihovny v nich uložené; jen na území Královéhradeckého kraje se staráme asi o 70 tisíc různých předmětů, jako je nábytek, nádobí nebo obrazy, a dalších 70 tisíc svazků knih. Abychom se mohli o knihy správně starat, a to včetně správného odborného popisu, pořádáme podobný seminář už potřetí. Přednášející přibližují zajímavé osudy nejen knih, ale i lidí s nimi spjatých, jejich majitelů i knihovníků. Letos poprvé se prakticky seznámíme s taji knihařského řemesla – zkusíme obarvit mramorovaný papír, který se používal na ozdobné přídeští knih, a také ušít malý sešit.

Tradiční Dny lidové architektury se letos přesunou do Královéhradeckého kraje, do Úpice. Bývalá hospoda Dřevěnka čp. 92 v Úpici prochází dlouhodobou náročnou obnovou, která bude v letošním roce dokončena. A právě Dřevěnka se stane středem pozornosti 21. července, kdy bude slavnostně otevřena. Komentované prohlídky Dřevěnky, které upozorní na způsob obnovy a památkové hodnoty této výjimečné kulturní památky, doplní bohatý kulturní program, hravé putování za lidovou architekturou Úpice i odborné exkurze v jejím okolí.

V rámci festivalu Theatrum Kuks budeme v sobotu 25. srpna provozovat v parčíku pod hospitálem Kuks dílničky pro děti (i jejich rodiče). Představíme odívání nejen barokní a posvítíme si na to, jak se staví město.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Ministr Petříček udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

18:23 MZV: Ministr Petříček udělil medaile Za zásluhy o diplomacii

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ?19. listopadu 2020 rozhodl o udělení medaile „Za zásluhy o…