„Knihou Ivana Mináře dostávají čtenáři do rukou významnou práci o výjimečném odborném tématu, které je důležité v rámci poznávání kulturní historie a také pro péči o historický stavební fond“, konstatuje recenzent knihy a Minářův učitel prof. Jiří Škabrada.
Publikace Lidová architektura v Kraji Vysočina: zděné stavby 19. století (ZDE) se opírá především o poznatky získané během mnohaletého terénního a archivního výzkumu, při němž bylo zdokumentováno několik tisíc, převážně zděných objektů v téměř celém kraji. Zvláštní pozornost je věnována dosud opomíjenému prostoru podél historické zemské hranice.
Pomocí podrobného rozboru řady dochovaných staveb je zde doloženo, že vývoj jejich jednotlivých prvků byl během 19. století velmi složitý. K úpravám zděných domů zpravidla docházelo během jedné či dvou generací, takže jejich dnešní podobě lze zasvěceně porozumět pouze z pohledu stavební historie. Nositeli vývoje zděných staveb byli především venkovští stavitelé a zedničtí mistři. Vývoj částí staveb neprobíhal rovnoměrně, ale byl vždy závislý na inovacích přinášených právě těmito staviteli. Z četnosti stavebních úprav je zřejmé, že stavby již brzy po svém dokončení přestávaly splňovat soudobé požadavky a jejich dílčí úpravy byly přímou reakcí na zrychlující se vývoj společnosti. Například díky změnám vytápění po polovině 19. století přestalo vyhovovat tradiční vnitřní uspořádání domů, které fungovalo po několik století. Ještě odlišnější standardy bydlení však přišly na venkov během 20. století, kdy do té doby upravované historické objekty již nestačily tempu vývoje. Vedle radikálních úprav bývaly domy často zcela opuštěny a v jejich blízkosti byly budovány novostavby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva