NPÚ: Revitalizace barokního areálu v Kuksu získala ocenění Stavba roku 2016

15.10.2016 8:56

Hospital Kuks, který se znovu otevřel po rozsáhlé rekonstrukci na jaře loňského roku, si ze slavnostního vyhlášení v pražské Betlémské kapli odváží ocenění Stavba roku 2016 a zvláštní cenu Ministerstva kultury. Obnovený barokní skvost zažívá nebývalý zájem veřejnosti a udělené ocenění potvrzuje oprávněnost záměru revitalizovat jedinečný areál.

NPÚ: Revitalizace barokního areálu v Kuksu získala ocenění Stavba roku 2016
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

„Obnova Hospitalu Kuks je skutečně zdařilý příklad revitalizace kulturní památky. Symbolem a názvem celého projektu se stalo granátové jablko, znak historických správců hospitálu, které je zároveň symbolem zmrtvýchvstání a znovuzrození. Náročná a povedená rekonstrukce se zjevně vyplatila, což dokládá i dnešní ocenění,“ říká generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Rozsáhlá obnova národní kulturní památky Hospital Kuks stála přes 450 milionů korun, přičemž podpora z prostředků Evropské unie činila 85 procent nákladů krytých z integrovaného operačního programu pro vzorové projekty obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu České republiky. Projekt Kuks – Granátové jablko vedl v letech 2009 až 2015 Ing. Oldřich Pešek, provozně-ekonomický náměstek generální ředitelky NPÚ; hlavní stavební práce probíhaly v letech 2013–2015 a předcházela jim náročná příprava.

„Kuks se podařilo vrátit do života, podstatné však je, že se život vrací na Kuks. Vracejí se sem návštěvníci, konají se zde akce, rozvíjí se okolí. V tom vidím smysl obnovy našeho kulturního dědictví,“ doplňuje generální ředitelka NPÚ.

Před rekonstrukcí byl přitom stav památky značně neuspokojivý a plně se využívala pouze asi třetina rozsáhlého objektu.

„V letech těsně před revitalizací navštívilo Hospital Kuks kolem 40 tisíc návštěvníků ročně, po otevření stoupl jejich počet na 140 tisíc. Do konce letošního září přijelo do Kuksu více než 100 tisíc návštěvníků. Tato skutečnost se samozřejmě odráží i na výnosech z prodeje vstupného a dalších služeb,“ říká kastelán Hospitalu Kuks Libor Švec. Loni tak Kuks přinesl do pokladny Národního památkového ústavu více než osm milionů korun.

Hlavním prostorem výsledných aktivit projektu Kuks – Granátové jablko se stalo výukové centrum s divadelním sálem. Pro návštěvníky je připraven prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho vzniku až do současnosti s popisem nejdůležitějších artefaktů barokního umění: restaurovaným cyklem nástěnných maleb Tance smrti, kostelem Nejsvětější Trojice, lapidáriem s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše B. Brauna a lékárnou U Granátového jablka. Nabídku doplňuje možnost návštěvy rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídka dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitálem se také vrátilo celkem 144 bylinkových záhonů.

Hospitál nechal na počátku 18. století vybudovat hrabět František Antonín Špork pro vysloužilé vojáky. Celý areál je učebnicovým příkladem kompozice barokní krajiny a současně prezentuje práci významných umělců té doby – architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, sochaře Matyáše Bernarda Brauna či rytce Michaela Jindřicha Rentze.

Poslední letošní možností k návštěvě barokního areálu v Kuksu bude druhý a třetí listopadový víkend. Pro větší skupiny je však možné po předešlé domluvě zajistit prohlídky areálu i během zimního období. Ostatním návštěvníkům se brány hospitálu otevřou opět na jaře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HSRM: Bezpečnost, kulturu i další čestné členství řešila regionální tripartita

21:14 HSRM: Bezpečnost, kulturu i další čestné členství řešila regionální tripartita

Stěžejním tématem listopadového jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) byl vývoj bezpeč…