„To, že se drop velký nyní na Znojemsku objevil, je jednoznačně dobrá zpráva. Dohodu se společností Agrospol Hrádek o změně hospodaření jsme uzavřeli před necelým rokem a zdá se, že drop dorazil na výzvědy. Doufám, že ho budou následovat i další,“ komentuje pozorování František Pojer, ornitolog a ředitel odboru vnějších vztahů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Zemědělci se zavázali vyčlenit přibližně sto hektarů velký blok půdy, kde je vyseta speciálně navržená mozaika plodin (jetelotravní směsky, proso, vičenec, pohanka, vojtěška, řepka či ozimá pšenice a krmná kapusta). Část plodin bude víceletých, některé se na podzim zaorají, nebo sklidí. Nebudou se používat chemická hnojiva a pesticidy, při kosení plodin se bude důsledně postupovat od středu k okrajům, aby zejména polní ptáci a savci měli možnost přesunout se do sousedního porostu. Na dalších více než sto hektarech kolem bude zemědělské hospodaření uzpůsobeno tak, aby ptáci a další živočichové nebyli nadměrně rušeni a negativně ovlivňováni (Do dlouho připravovaného řešení zapojí AOPK ČR 100 ha státních pozemků, kde má právo hospodařit. Součástí dohody a je i trvalý monitoring zájmových druhů rostlin a živočichů na dotčených pozemcích a v jejich okolí. Popsaná změna hospodaření a očekávané zvýšení pestrosti uniformní zemědělské krajiny na jižní Moravě je příspěvkem České republiky k naplňování mezinárodního Memoranda o porozumění a spolupráci při ochraně dropa velkého, které podepsalo několik středoevropských zemí. ČR přistoupila k tomuto memorandu v roce 2009.).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva