Na setkání se zástupci Ministerstva vnitra přišlo přes dvě stě tajemníků

8. 5. 2015 19:10

Náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy a legislativy Jana Vildumetzová se sešla s více než dvěma sty tajemníky obcí s rozšířenou působností, obcí s pověřeným obecním úřadem a tajemníky městských částí hlavního města Prahy.

Na setkání se zástupci Ministerstva vnitra přišlo přes dvě stě tajemníků
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Na jednání, které se uskutečnilo začátkem týdne, byli přizváni i ředitelé krajských úřadů. Ministerstvo vnitra pořádá porady s tajemníky pravidelně. Frekvence těchto setkání je zpravidla dvakrát ročně.

„Na poradě jsme probírali nově připravovaný zákon o finanční kontrole, zásadní změny promítnuté do zákona o rozpočtech územních správních celků včetně dotací a veřejnoprávních smluv nebo příspěvek na výkon přenesené působnosti na příští rok,“ vyjmenovala náměstkyně Vildumetzová obsah porady s tím, že se diskuse vedla i k přípravě návrhu věcného záměru zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech či novele zákona o obcích. „Ta je nyní v Poslanecké sněmovně a měla by mimo jiné umožnit starostům získat přehled o svých občanech tak, aby mohli ocenit jejich významná životní jubilea,“upřesnila Vildumetzová.

K jednotlivým bodům probíhaly diskuse, při kterých tajemníci upozorňovali na řadu aplikačních problémů při výkonu státní správy. „V tomto smyslu jsme samozřejmě probrali i možná opatření.“ Ta se týkala, mimo jiného, i zmíněného financování přenesené působnosti. Podle Vildumetzové si některé obce stěžují, že výkon přenesené působnosti dofinancovávají z vlastní kasy. Nejen proto resortní sekce veřejné správy mapuje situaci a zvažuje možná řešení. „Na místě je zvážit tzv. výkonové financování, a proplácet tak pouze skutečně vykonané úkony v rámci jednotlivých agend. Podmínkou však je evidence, ocenění a vyúčtování provedených úkonů v rámci přenesené působnosti,“ uvedla náměstkyně.

Příští porada by se měla věnovat novele zákona o přezkoumávání hospodaření územních samosprávních celků a dobrovolných svazků obcí a shrnutí aktuálního stavu implementace Strategického rámce rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014–2020. Hovořit by se mělo i o aktuálně projednávaných legislativních návrzích, které se bezprostředně dotýkají fungování radnic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Ústí nad Orlicí našel nový domov pro dva psy

7:34 ÚZSVM v Ústí nad Orlicí našel nový domov pro dva psy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Ústí nad Orlicí převzal na základě rozhodnutí odb…