Na vědecké konferenci o ochraně přírody se v Praze představí odborníci z celého světa

04.11.2016 9:54

ZOO Liberec stála před třemi lety u zrodu myšlenky na uspořádání mezinárodní vědecké konference o ochraně tropické biodiverzity TBCC (Tropical Biodiversity Conservation Conference). Ve dnech 8. - 9. listopadu 2016 se na půdě České zemědělské univerzity v Praze uskuteční již 3. ročník této akce s celosvětovým dosahem.

Na vědecké konferenci o ochraně přírody se v Praze představí odborníci z celého světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Stejně jako v předešlých ročnících je hlavním cílem konference hledání nejefektivnějších cest k ochraně deštných lesů a biologické rozmanitosti (biodiverzity). Záštitu nad konferencí převzal sám ministr životního prostředí, Mgr. Richard Brabec.

TBCC se zaměřuje na všechny aspekty ochrany tropické biodiverzity, které jsou v souladu s principy udržitelného rozvoje. K hlavním tematickým okruhům konference pravidelně pořádané v ČR, Mexiku a Indonésii patří rozvoj venkova v tropických oblastech, ekologie lesních ekosystémů, in-situ a ex-situ metody ochrany živočišných druhů a alternativní metody ochrany přírody jako například mikrofinance.

Na letošním ročníku TBCC v Praze 2016 vystoupí řada významných hostů z ČR i zahraničí. Svou účast v Praze již mimo jiné potvrdili Sarah Farrand – holandská veterinářka a členka mezinárodního týmu Veterinářů bez hranic, vietnamská aktivistka a vědkyně - Hoa Tran či Louise Fletcher – bojovnice za ochranu chráněných luskounů, kteří jsou momentálně nejvíce obchodovaným savcem na světě.

Na konferenci zazní příspěvky na téma nárůstu ilegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů či spolupráce s místními komunitami v Malawi na ochraně zdraví tamnějších zvířat.

Důležitým a diskutovaným tématem bude také problematika palmového oleje. O zkušenosti z boje proti palmovým plantážím se podělí uznávaný primatolog Stanislav Lhota.

Konference se bude konat v kruhové hale na České zemědělské univerzitě v Praze 6 v Suchdole a jednacím jazykem bude angličtina. Registrace a účast na konferenci jsou pro všechny zdarma. Více informací o TBCC 2016 a fotografie naleznete na webových stránkách Fakulty tropického zemědělství.

ZOO Liberec je generálním partnerem a zároveň zakládajícím členem CCBC (České koalice pro ochranu biodiverzity) – platformy pro spolupráci svébytných organizací a projektů, které již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Tyto projekty spojuje snaha o přispění k ochraně životního prostředí v místech s vysokou druhovou rozmanitostí (tzv. „biodiversity hot spots“), která se nacházejí v zemích, jež jsme si zvykli nazývat rozvojovými. Toto poslání se snaží naplňovat nejčastěji prostřednictvím komunikace a práce s místními komunitami lidí a ve spolupráci s nimi. Nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa k ochraně biodiverzity přispívá svých chovem vzácných a ohrožených druhů zvířat zařazených například do EEP programů (Europian Endangered species Programme) a aktivně podporuje i řadu mezinárodních ex situ a in situ programů po celém světě.

Ochrana ex situ: Ochrana fauny a flóry mimo jejich přirozené prostředí. Principem je odebrání části ohrožené populace a její přesun do zoologických zahrad, kde je tato část populace udržována a rozmnožována, aby v případě úhynu na původním místě mohlo dojít k její obnově a navrácení. Například lvi berberští jsou ve volné přírodě již vyhubeni a přežívají pouze díky záchovným programům zoologických zahrad.

Ochrana in situ:  Ochrana živočišných druhů přímo v místě  jejich přirozeného výskytu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…