Nadace ČEZ: Dobrovolníci ze Žďáru sázeli zeleň okolo místního rybníka

13.10.2015 7:33

Dobrovolníci z řad místních obyvatel se o víkendu sešli u rybníka Žďár ve stejnojmenné středočeské obci. Podél vodní plochy pak vysázeli novou zeleň, neboť rybník bylo po loňských úpravách nutné přirozeně oddělit od blízké silnice 1. třídy. Záměr obce, výsadbu několika druhů dřevin, podpořila Nadace ČEZ částkou 130 tisíc korun.

Nadace ČEZ: Dobrovolníci ze Žďáru sázeli zeleň okolo místního rybníka
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Vloni nechala obec rybník vyčistit a vykácela dřeviny v jeho okolí. Letos jej nově zarybnila a vzhledem k těsné blízkosti silnice 1. třídy vytvořila nový projekt výsadby dřevin podél obvodu celé vodní plochy. Ruku k dílu na první brigádě přiložili také dobrovolníci z řad obyvatel Žďáru i místního rybářského klubu, kteří mají z obnovy přírodní dominanty obce velkou radost.

„Nové stromy ochrání rybník Žďár a především jeho vodní živočichy před prachem a hlukem z nedaleké silnice. Společně tak podél něj postupně vysázíme brsleny, lísky, svídy, habry, borky i vrby,“ uvedla místostarostka Monika Honzíková. V sobotní etapě došlo k výsadbě několika prvních keřů, na větší dřeviny musí z důvodu příliš teplého počasí rybník ještě chvíli počkat. Projekt v celkové hodnotě zhruba 170 tisíc korun by ovšem 0měl být hotový do konce letošního roku.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. „V minulých letech se nám ve spolupráci s městy a obcemi po celé České republice podařilo vysadit téměř dvě stě stromořadí. Loni jsme pro velký zájem vyhlašovali grantové řízení Oranžové stromy pro jarní i podzimní výsadbu. Ani letos zájem neustal a žďárská výsadba je tak jednou z prvních podzimních vlaštovek další povedené sezony,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Pozitivní vliv stromů nespočívá pouze v jejich estetické funkci a ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Výzkumy ukazují, že výskyt astmatu u dětí se snižuje až o čtvrtinu, pokud přibude dalších 350 stromů na jeden kilometr čtvereční v oblasti, kde dlouhodobě žijí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…