Náměstek Daniel Koštoval vedl jednání národních ředitelů pro vyzbrojování V4 a EDA

29.11.2015 15:55

Ve dnech 24. až 25. listopadu proběhlo v Praze za řízení náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Daniela Koštovala jednání národních ředitelů pro vyzbrojování zemí V4 organizované v rámci předsednictví ČR.

Náměstek Daniel Koštoval vedl jednání národních ředitelů pro vyzbrojování V4 a EDA
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Předmětem jednání byly diskuse a výměna zkušeností jednotlivých zemí Visegrádské skupiny v oblasti strategických, koncepčních a plánovacích nástrojů se vztahem k vyzbrojování. Následně byly diskutovány možné formy spolupráce při realizaci obranných akvizic a koordinace činností V4 při pořizování vojenského materiálu.

Konkrétně se V4 dohodla dále prozkoumat možnosti spolupráce v oblasti PVO kategorie SHORAD zejména co se týče náhrady systému KUB 2K12, který je v užívání ve všech zemích V4. Dále byla navržena spolupráce v oblasti možného sdílení nadbytečných zásob jednotlivých druhů munice a další společná podpora tvorby Mnohonárodního výcvikového centra pro piloty.

Další části jednání národních ředitelů vyzbrojování V4 se účastnil výkonný ředitel Evropské obranné agentury (EDA) Jorge Domecq, který se svým týmem prezentoval možnosti EDA při podpoře a prohloubení regionální spolupráce. Jednalo se zejména o součinnost ze strany EDA při harmonizaci operačních požadavků a následné akvizici. Současně byly diskutovány konkrétní akviziční projekty, při jejichž implementaci by EDA mohla zajistit expertní podporu.

V závěru jednání byla prezentována studie „Návrhy opatření k zajištění rovnováhy obranného a bezpečnostního průmyslu v regionu střední a východní Evropy a odstranění překážek bránících obranné spolupráci v Evropě“ a kromě zemí V4 se účastnily delegace dalších zemí regionu a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Tuto studii, která se zaměřila na hodnocení schopností obranného průmyslu zemí střední a východní Evropy, zpracovala dle zadání EDA společnost RAND.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

18:47 Královéhradecký kraj: Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

Od neděle 7. 3. 2021 pojedou autobusy podle nového jízdního řádu. Změny přinesou více přímých spojů …