Náměstek ministra obrany a britská velvyslankyně podepsali změnu memoranda

13.02.2016 17:30

Tento týden přijal náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský britskou velvyslankyni Jan Thompson. Setkání proběhlo při příležitosti podpisu mezinárodní smlouvy – změny č. 2 Memoranda o porozumění mezi ministerstvy obrany České republiky a Velké Británie o zřízení BMATT v ČR.

Náměstek ministra obrany a britská velvyslankyně podepsali změnu memoranda
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Jak uvedla velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, jejím účelem je: „Rozšířit okruh účastníků kurzů pořádaných britským týmem i na civilní osoby, podrobněji upravit schvalování dalších partnerských zemí oběma smluvními stranami a zpřesnit obsah podpory poskytované BMATT ze strany Ministerstva obrany ČR.“

Náměstek Jakub Landovský po podpisu řekl: „Velice oceňujeme práci britského poradního týmu v České republice. Jsme rádi že naše vláda schválila jeho působení až do roku 2020.“

Britský vojenský poradní a výcvikový tým pro střední a východní Evropu (BMATT) působil při Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově od roku 2000, dnes při Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově.

Jeho hlavním úkolem je asistence při rozvoji profesionálních armád a profesionálního sboru praporčíků a rotmistrů.

Kurzů se účastní nižší velitelský sbor ze zemí Severoatlantické aliance, Evropské unie a těch, které jsou zapojeny do Programu Partnerství pro mír (PfP). Výcvikem zde procházejí ale i vojáci z Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Maroka a Tuniska.

  • Původní memorandum bylo podepsáno v Praze 25. července 2000, změna č. 1 byla sjednána 31. května 2007
  • Na základě zkušeností s uváděním memoranda do praxe se smluvní strany na začátku roku 2015 dohodly na nutnosti dílčích úprav a byla dojednána změna č. 2 memoranda. Ta je stejně jako memorandum mezinárodní smlouvou a z tohoto důvodu bylo třeba, aby s jejím sjednáním vyslovilo souhlas české ministerstvo zahraničních věcí
  • BMATT působí na území ČR na základě souhlasu Parlamentu ČR. K poslednímu schválení došlo na základě usnesení Senátu ze dne 17. června 2015 č. 154 a usnesení Poslanecké sněmovny ze dne 9. července 2015 č. 835, a to do 9. října 2020. Vláda příslušný materiál schválila svým usnesením č. 311 ze dne 27. dubna 2015.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Jizerská 50 přála skvělým výkonům i dobročinnosti

12:41 ČEZ: Jizerská 50 přála skvělým výkonům i dobročinnosti

Zasněžené Jizerky přivítaly tisíce závodníků a fanoušků, kteří kromě obrovského nasazení, ať v bílé …