Národní archiv zapůjčil cenné exponáty na výstavu V základech státnosti

09.01.2018 20:53

Národní archiv, který náleží do kompetence Ministerstva vnitra, zapůjčil na výstavu V základech státnosti výjimečné originály pergamenových listin z 13. a 14. století, které symbolizují českou státnost. Od 10. do 15. ledna 2018 bude výstava v Císařské konírně Pražského hradu zdarma přístupna veřejnosti.

Národní archiv zapůjčil cenné exponáty na výstavu V základech státnosti
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Z archivního fondu Archiv české koruny, který je Národní kulturní památkou, bylo zapůjčeno sedm pergamenových listin. Čtyři z nich jsou opatřeny zlatou bulou, ke dvěma jsou přivěšeny voskové pečeti a papežská listina je opatřena olověnou bulou.

Seznam exponátů zapůjčených na výstavu V základech státnosti:

  • Fridrich II., zvolený císař římský, daruje a potvrzuje Přemyslu Otakarovi I., králi českému, své panství Floss, hrad Schwarzenberg a jiné hrady a statky. Basilej, 1212, září 26.
  • Fridrich II., zvolený císař římský, uděluje Jindřichovi, markraběti moravskému, a jeho dědicům místo a hrad Möckern (Mocran et Mocran). Basilej, 1212, září 26.
  • Fridrich II., král římský, potvrzuje volbu Václava I., syna českého krále Přemysla Otakara I., za českého krále. U Ulmu, 1216, červenec 26.
  • Fridrich II., císař římský, potvrzuje Václavovi I. po smrti jeho otce Přemysla Otakara I., krále českého, Království české. Melfi, 1231, červenec.
  • Albrecht I. potvrzuje českému a polskému králi Václavovi III. všechny výsady, léna, práva a svobody, které měl jeho otec král Václav II. a jeho předchůdci, čeští králové. Norimberk, 1305, srpen 20.
  • Papež Kliment VI., který vyňal pražský kostel z pravomoci mohučského arcibiskupství a povýšil jej na metropolitní na žádost Jana, krále českého, dává pražskému arcibiskupovi právo pomazat a korunovat českého krále. Avignon, 1344, květen 5.
  • Karel, král římský a český, potvrzuje z moci římské královské hodnosti inserovanou listinu Fridricha II., voleného císaře římského, danou 26. září 1212 v Basileji Přemyslovi I., která potvrzuje jemu a jeho nástupcům hodnost královskou a uděluje mu České království. Praha, 1348, duben 7.

Výstava je součástí projektu Založeno 1918, na kterém spolupracují Ministerstvo vnitra, Poštovní muzeum, Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu a Vojenský historický ústav. Projekt zahrnuje další akce pořádané v areálu Pražského hradu. Ministerstvo vnitra v jeho rámci připravuje samostatnou výstavu Labyrintem dějin českých zemí, která proběhne od února do července 2018 v Císařské konírně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STEM: Veřejnost hodnotí EET i Účtenkovou loterii většinou pozitivně

8:20 STEM: Veřejnost hodnotí EET i Účtenkovou loterii většinou pozitivně

Ve dnech 9. - 14. 10. 2018 STEM provedl pro Ministerstvo financí ČR bleskový výzkum, který se zaměři…