Národní divadlo: Videoinstalace Jakuba Nepraše připomene Laternu magiku

19.05.2018 18:05

Výtvarník Jakub Nepraš se svým dílem vrací po deseti letech ke spolupráci s Laternou magikou. V rámci oslav 60 let od vzniku Laterny magiky vytvořil novou instalaci, inspirovanou právě Laternou magikou. Novou videosochu nazval Kulturní Roj a vernisáž jeho díla se uskuteční 22. května ve 21:30, bude tak navazovat na představení Laterny magiky Cube a diskusi, která po něm následuje.

Národní divadlo: Videoinstalace Jakuba Nepraše připomene Laternu magiku
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze
reklama

Kulturní Roj

„Pozoruhodný až magický objekt, který budí dojem živého organismu, připomíná včelí roj, úl či hnízdo. Představuje netradiční formou divadlo, protože nese mnoho jeho znaků a prvků. Dynamická surrealistická videosocha je plná pohybů a asociací, jež útočí na naše smysly. Podivný atraktor probarvuje zážitky uložené hluboko v našem mozku a celkově stimuluje lidskou mysl jako mantrický rezonující zářič. Kolem hnízda obíhají filmové pásy, které svou dynamikou připomínají kroužící včely. Nesou však i originální archivní filmové záběry z inscenací Laterny. Ve zlatém roji krouží vše, co souvisí s kulturou, kreativitou a divadlem. Každý ale může v podobě instalace vidět něco jiného. Podprahové informace v animacích ukazují v provázaném celku koneckonců i obraz současné společnosti,“ přibližuje autor instalace Jakub Nepraš svůj záměr.

Jakub Nepraš je vizuální umělec, kombinující média videa a sochy, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Pracuje s vědeckými a filozofickými znalostmi, stejně tak jako s vlastními zkušenostmi, pocity a intuicí. Odráží stěžejní změny ve společnosti a technologiích a z nich plynoucí odcizování ve vztahu k lidem i přírodě. Ve své tvorbě se snaží o znovunalezení původního a čistějšího způsobu života a současné společnosti a technologiím navrací přírodní podoby. Je spoluzakladatelem Trafačky a Trafo Gallery. S Laternou magikou spolupracoval v roce 2008 na tvorbě show Code 58.08, jeho videoinstalace byly již dvakrát umístěny na Nové scéně ND – v roce 2007 instalace Kultury a 2012 Louka. Více informací ZDE.

Instalace vznikla ve spolupráci s Národním filmovým archivem a za podpory Musea Montanelli a Ministerstva kultury ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň hlásí nové přírůstky u lvů

19:38 Zoo Plzeň hlásí nové přírůstky u lvů

Zoologická a botanická zahrada města Plzně má další dva přírůstky v rodině lvů. V úterý 4. srpna 202…