Národní galerie: Soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce

24.02.2019 16:01

Národní galerie Praha zahajuje letošní sezónu výstavou fotografického spolku 400 ASA a dalšími kapitolami cyklů Moving Image Departmenta Introducing. 28. února zároveň vyhlásí soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce a představí jeho minulost i budoucnost.

Národní galerie: Soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce
Foto: ngprague.cz
Popisek: Národní galerie

„Zahájení výstavní sezóny ve Veletržním paláci letos dostává další rozměr. Vedle výstav představíme i budoucnost našeho největšího výstavního prostoru. S vypsáním architektonické soutěže na rekonstrukci Veletržního paláce uvedeme také vizuální prezentaci Budoucí palác o jeho historii i budoucích plánech,“ uvádí generální ředitel NGP Jiří Fajt. Podrobné informace o soutěži představí NGP na tiskové konferenci 28. února.

Páté patro Veletržního paláce v nové sezóně opět představí fotografickou výstavu. Josefa Koudelku vystřídá vloni založený spolek 400 ASA, jež navazuje na tradici české dokumentární fotografie. Výstava představuje tvorbu sedmi zakládajících členů – Alžběty Jungrové (1978), Antonína Kratochvíla (1947), Karla Cudlína (1960), Jana Dobrovského (1960), Tomkiho Němce (1963), Jana Mihalička (1965) a Martina Wágnera (1980). Společného jmenovatele má jejich program v realismu, s nímž pohlížejí na svět a zachycují jeho proměnlivost. Výstava představuje každého z autorů dvou generací monotematicky, výsekem z jediné části jeho jinak rozsáhlé tvorby.

Přízemí paláce je již tradičně věnováno cyklům současného umění. Moving Image Department tentokrát vévodí hraný dokument Neptun Adély Babanové (1980), který vypráví příběh mystifikační akce StB o tom, jak v roce 1964 došlo k údajnému výlovu tajných nacistických listin ze dna šumavského Černého jezera. Desátá kapitola výstavního cyklu představuje dále tvorbu předního britského dokumentaristy Adama Curtise (1955) a českých autorů Jana Šerých (1972) a Daniela Pitína (1977).

Projekt Introducing, pak představuje Viktora Dedka (1993), studenta sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové pražské VŠUP. Ve svém novém projektu nazvaném Místo rodiny, který vznikl přímo pro prostory prezidentského salonku Veletržního paláce, se autor vydává po stopách vlastní identity.

Součástí letošního Grand Openingu, který proběhne 28. února od 19 hodin, bude mimo jiné performance Kathariny Grosse ve spolupráci s hudebníkem Stefanem Schneiderem, přímo ve Velké dvoraně, kde již na konci března skončí její výstava Zázračný obraz. V Malé dvoraně pak Grosse vystřídá oceňovaná hudební skupina Vložte kočku.V první polovině roku naváže NGP výstavním programem i v dalších budovách – v dubnu představí ve Valdštejnské jízdárně Josefa Šímu a jeho Cestu k Vysoké hře, květen bude patřit Šternberskému paláci a výstavě Sasko–Čechy: Jak blízko, tak daleko. Od června pak bude palác Kinských hostit sbírku francouzského impresionismu dánského muzea Ordrupgaar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…