Národní hřebčín Kladruby nad Labem obnovil jabloňové aleje

20.12.2022 9:15 | Tisková zpráva

Národní hřebčín Kladruby nad Labem obnovil jabloňové aleje v okolí stáje Josefov a na Kmínce, které jsou součástí Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem obnovil jabloňové aleje
Foto: ArchivNárodní hřebčín Kladruby nad Labem
Popisek: Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Obnova historických jabloňových alejí dlouhých 2450 m se realizovala od roku 2020 do podzimu 2022. Jedná se o jabloňové aleje pravděpodobně vysazené okolo roku 1925 složené z vysokokmenů starých krajových odrůd. Celkem bylo vysázeno 549 stromů. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45030 lidí

Na obnovu dohlíželi i památkáři. „Krajině v okolí Josefova byl navrácen její historický ráz, včetně zcela zaniklé třířadé aleje vedoucí od stájí k Labi. Tato polní cesta navíc opět rozděluje obrovské 40 hektarové pole, zcelené v 80. letech minulého století, a tím se krajina přibližuje svou podobou k původním pastevním dílcům“ řekl Michal Drkula z oddělení památkové péče Krajského úřadu.

Z původních alejí se zachovalo asi 40 procent původních, dnes už stoletých stromů. „Snažili jsme se v maximální možné míře zachovat původní stromy. Nechali jsme je odborně ošetřit zdravotním řezem. Jejich stav je stabilizovaný a předpokládám, že by mohly další roky zdárně prosperovat,“ uvedl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek.

Stejně jako kdysi byly i nyní vysazovány vysokokmeny, dnes již prakticky nepoužívané. S novými stromky významně pomohli ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích, kde napěstovali dostatečné množství kvalitního výsadbového materiálu ve 39 starých českých odrůdách. Aleje budou mimo jiné sloužit i jako genofond téměř zaniklých odrůd jabloní.

„Jabloně byly vysázené v takovém množství, že se domníváme, že mohly sloužit i jako benefit pro zaměstnance hřebčína. Každý dostal určité množství stromů, které mohl sklízet. Část se možná skrmila ve stájích“ uvedla Ing. Jana Votrubová, vedoucí střediska Správa kulturní krajiny NHK.

Program pondělního setkání u jabloňových alejí zpestřily saně se čtyřspřežím starokladrubských běloušů vedené Jiřím Nesvačilem jun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…