Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech

04.07.2022 16:11 | Tisková zpráva

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/12 - Majetek a peněžní prostředky státu, se kterými je příslušné hospodařit Ministerstvo financí.

Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

NKÚ prověřil hospodaření Ministerstva financí (MF) v letech 2019 až 2020. Kontrola se zaměřila především na dva programy financování [ZDE], pronájem nemovitostí nebo na výdaje spojené s účtenkovou loterií. NKÚ zjistil celou řadu nedostatků. 

U účtenkové loterie MF nevyhodnotilo, jak pomohla s výběrem daní, což měl být její smysl. Navíc s dodavatelem uzavřelo smlouvu, na jejímž základě muselo platit plnou cenu i v době, kdy samotná loterie už neprobíhala a systém se jen udržoval v chodu – jednalo se o téměř  14 milionů korun. Kontrola dále ukázala, že MF nezvládalo dobře připravit investiční akce. Při jejich výběru nevycházelo z aktuálních potřeb resortu, zásadně měnilo jejich podobu i náklady, a to v době, kdy už investiční akce běžely. Další nedostatky se týkaly i pronájmu pozemků.

Účtenková loterie měla motivovat občany k přebírání účtenek od obchodníků a tím podpořit řádný výběr daní. MF po ukončení loterie její přínos nevyhodnotilo. Přitom za ni zaplatilo celkem 231 mil. Kč. Z toho největší část, téměř 160 mil. Kč, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie. Aktivních hráčů loterie bylo v průměru 372 tisíc měsíčně, přičemž jejich počet se každoročně snižoval.

Smlouvu na provoz „účtenkovky“ MF uzavřelo s  dodavatelem na dobu neurčitou. Loterie nakonec trvala i s roční výpovědní lhůtou necelé čtyři roky. Vzhledem k tomu, že smlouva nespecifikovala postup pro případ předčasného ukončení loterie, platilo MF dodavateli plnou měsíční sazbu i v době, kdy již neprobíhalo slosování a systém byl pouze udržován. Za tuto údržbu dodavatel od MF inkasoval téměř 14 mil. korun.

Průměrný měsíční počet aktivních hráčů účtenkové loterie

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co přesně uděláte, abyste zabránili nelegální migraci jak slibujete?

VY: Azyl bude udělován pouze ve výjimečných, přesně definovaných případech. Dotaz: V jakých případech to tedy bude? A jak chcete zajistit rychlé a efektivní vyhošťování cizinců, kteří se zde dopustí trestné činnosti, což také slibujete? A pokud bude někdo vyhoštěn, bude to znamenat, že už se nebude ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Za posledních 20 let přišlo na českých silnicích o život 1668 motorkářů

11:27 Policie ČR: Za posledních 20 let přišlo na českých silnicích o život 1668 motorkářů

S prvními jarními dny se na silnice vracejí motorkáři. Od začátku roku při dopravních nehodách přišl…