Národní muzeum se zapojí do oslav výročí města Strakonice

7.3.2017 6:50 odp.

Strakonice v roce 2017 oslaví 650. výročí získání městských privilegií. Národní muzeum při této příležitosti ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Strakonice připravilo výstavu, která návštěvníky zavádí do světa loutkového divadla a pohádek. Výstava se koná v rámci 52. ročníku krajské loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice a připomene především fenomén rodinného loutkového divadla a pohádkový repertoár významných amatérských scén první poloviny 20. století.

Národní muzeum se zapojí do oslav výročí města Strakonice
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Výstava připomíná, jak velké oblibě se v první polovině 20. století těšilo rodinné loutkové divadlo. Hrálo se nejen v rodinách slavných umělců (spisovatelů, herců, výtvarník či hudebníků), ale i v domácnostech tisíců „bezejmenných“ lidí. Papírové divadélko i s malými loutkami, dekoracemi, texty her a návody k provedení se stalo všeobecně dostupným dárkem pro děti. Na výstavě jsou k vidění celá loutková divadla, rozmanité sériově vyráběné loutky i tištěné dekorace, které navrhovali prvotřídní čeští výtvarníci jako Karel Štapfer či Artuš Scheiner.

Národní muzeum před deseti lety otevřelo v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu (ZDE), kde pravidelně pořádá krátkodobé výstavy, mj. i s loutkovou tematikou, v roce 2016 zaznamenalo velký úspěch s výstavou Vodníci. Loutky ze sbírky Divadelního oddělení ale byly v posledních letech k vidění i na mnoha dalších místech České republiky, mj. na Státních zámcích Kratochvíle, Duchcov a Dačice. Národní muzeum se tak podílí na kulturním životě po celé zemi.

Informace o otevírací době a vstupném naleznete ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…