Národní památkový ústav: Zámek Veltrusy otvírá dva nové návštěvnické okruhy

24.07.2021 9:50

Národní památkový ústav od 24. července 2021 otevírá veřejnosti obnovené piano nobile hlavní budovy státního zámku Veltrusy.

Národní památkový ústav: Zámek Veltrusy otvírá dva nové návštěvnické okruhy
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Sestavu reprezentativních prostor barokního zámku, který v minulosti vlastnili Chotkové, tvoří hlavní sál, obrazárna, apartmá hraběte a hraběnky, pokoje obývané jejich dětmi, hostinský pokoj a další salony. Okouzlující interiéry připomínají příběh zlatých časů zámku za vlády císařovny Marie Terezie. Nahlédnout je možné i do soukromí a rodinného života Chotků v polovině 19. století.

Hlavní zámecká budova prošla generální rekonstrukcí a rozsáhlou restaurátorskou obnovou. Během těchto prací byly také odstraněny škody po ničivých povodních v roce 2002. Společně se zpřístupněním prvního patra hlavní zámecké budovy se otevírá v prostorách bývalého špejcharu interaktivní naučná dílna – Laboratorium památkové péče – seznamující veřejnost s postupy obnovy památky.

Dva nové prohlídkové okruhy nechají nahlédnout do doby, kdy zámek vlastnili Chotkové. Zámek byl svědkem jejich vzestupu i pádu. Vrcholu dosáhl rod za hraběte Rudolfa Chotka, který byl nejvyšším kancléřem císařovny Marie Terezie. Na jeho pozvání roku 1754 císařovna se svým manželem zdejší zámek navštívila a přespala v něm. Na tuto mimořádnou událost dodnes upomíná Salon Marie Terezie s portréty panovnické rodiny, který je součástí okruhu s názvem Zlaté časy ve službách císařovny.

Rodinný život hraběte Chotka představují soukromé pokoje hraběte i jeho starších dětí v rámci stejnojmenného okruhu, který přenese návštěvníky do 30.–60. let 19. století, kdy se zámek stal oblíbeným letním sídlem Jindřicha Chotka a jeho početné rodiny. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadal rodinný život tehdejší aristokracie.

Odpovědi na otázky Proč se staráme o památky a jejich vybavení? nebo Co památku ohrožuje a jak bojovat za její záchranu? mohou návštěvníci hledat v naučné interaktivní dílně s názvem Laboratorium památkové péče v prostorách bývalého špejcharu. Při prohlídce nahlédnou pod pokličku běžného provozu památky, seznámí se s postupy obnovy nebo si vyzkoušejí práci badatele, archeologa či restaurátora. Doplňková expozice současně slouží jako prostor pro edukační programy, workshopy a semináře zaměřené na témata památkové péče a restaurování.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …