Národní památkový ústav: Zámek Veltrusy otvírá dva nové návštěvnické okruhy

24.07.2021 9:50

Národní památkový ústav od 24. července 2021 otevírá veřejnosti obnovené piano nobile hlavní budovy státního zámku Veltrusy.

Národní památkový ústav: Zámek Veltrusy otvírá dva nové návštěvnické okruhy
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Sestavu reprezentativních prostor barokního zámku, který v minulosti vlastnili Chotkové, tvoří hlavní sál, obrazárna, apartmá hraběte a hraběnky, pokoje obývané jejich dětmi, hostinský pokoj a další salony. Okouzlující interiéry připomínají příběh zlatých časů zámku za vlády císařovny Marie Terezie. Nahlédnout je možné i do soukromí a rodinného života Chotků v polovině 19. století.

Hlavní zámecká budova prošla generální rekonstrukcí a rozsáhlou restaurátorskou obnovou. Během těchto prací byly také odstraněny škody po ničivých povodních v roce 2002. Společně se zpřístupněním prvního patra hlavní zámecké budovy se otevírá v prostorách bývalého špejcharu interaktivní naučná dílna – Laboratorium památkové péče – seznamující veřejnost s postupy obnovy památky.

Dva nové prohlídkové okruhy nechají nahlédnout do doby, kdy zámek vlastnili Chotkové. Zámek byl svědkem jejich vzestupu i pádu. Vrcholu dosáhl rod za hraběte Rudolfa Chotka, který byl nejvyšším kancléřem císařovny Marie Terezie. Na jeho pozvání roku 1754 císařovna se svým manželem zdejší zámek navštívila a přespala v něm. Na tuto mimořádnou událost dodnes upomíná Salon Marie Terezie s portréty panovnické rodiny, který je součástí okruhu s názvem Zlaté časy ve službách císařovny.

Rodinný život hraběte Chotka představují soukromé pokoje hraběte i jeho starších dětí v rámci stejnojmenného okruhu, který přenese návštěvníky do 30.–60. let 19. století, kdy se zámek stal oblíbeným letním sídlem Jindřicha Chotka a jeho početné rodiny. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadal rodinný život tehdejší aristokracie.

Odpovědi na otázky Proč se staráme o památky a jejich vybavení? nebo Co památku ohrožuje a jak bojovat za její záchranu? mohou návštěvníci hledat v naučné interaktivní dílně s názvem Laboratorium památkové péče v prostorách bývalého špejcharu. Při prohlídce nahlédnou pod pokličku běžného provozu památky, seznámí se s postupy obnovy nebo si vyzkoušejí práci badatele, archeologa či restaurátora. Doplňková expozice současně slouží jako prostor pro edukační programy, workshopy a semináře zaměřené na témata památkové péče a restaurování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Česká republika prohlubuje obchodní a politické vztahy s Egyptem

12:11 Ministerstvo zahraničí: Česká republika prohlubuje obchodní a politické vztahy s Egyptem

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech 26. – 27. září 2021 Egypt, aby n…