Nebezpečné odpady v domácnosti: víte, které to jsou a kam s nimi?

14.02.2014 13:01 | Zprávy

Běžně je doma využíváte a možná ani nevíte, jak závažné škody na životním prostředí či zdraví zvířat a lidí mohou napáchat. Léky, ředidla, čisticí saponáty nebo staré baterie z vaší domácnosti patří mezi nebezpečné odpady a neměly by končit v popelnici spolu s běžnými odpadky. Prozradíme vám, jak nebezpečné odpady poznáte a jak s nimi správně naložit.

Nebezpečné odpady v domácnosti: víte, které to jsou a kam s nimi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Symbol přeškrtnuté popelnice je všeobecně srozumitelným znakem nebezpečných odpadů. Na jejich konkrétní nebezpečné vlastnosti pak obvykle upozorňují výstražné grafické symboly v oranžovém poli, například lebka nebo symbol ohně. Ty prozradí, zda je konkrétní věc či látka toxická, žíravá, hořlavá, dráždivá, výbušná či jinak škodlivá. Kromě označení zde také musí být srozumitelně napsáno, co za nebezpečnou látku výrobek obsahuje.

Léky a zdravotnický materiál

K běžným nebezpečným odpadům v domácnosti patří nedobrané či prošlé léky všeho druhu. Pokud skončí v koši nebo v záchodové míse, mohou kontaminovat vodu či půdu. Čistírny odpadních vod si s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit a voda plná farmaceutických zbytků pak může vážně ovlivňovat zdravotní stav nejen živočichů, ale i lidí. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů.

Barvy, ředidla a lepidla

Zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel a jejich obaly jsou rovněž nebezpečným odpadem, který může způsobit škody na životním prostředí či ohrozit zdraví. Často mají hned několik nebezpečných vlastností. Například u lepidel bývá uváděna zároveň dráždivost, hořlavost i nebezpečnost pro životní prostředí. Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte na etiketě, která navádí k odevzdání obalu na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry nebezpečného odpadu pořádané jednotlivými obcemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Až na Mars už dosportovali uživatelé aplikace EPP-Pomáhej pohybem

7:16 Nadace ČEZ: Až na Mars už dosportovali uživatelé aplikace EPP-Pomáhej pohybem

Přes tři čtvrtě milionu fanoušků dosud nasbírala sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem…