Nebezpečné odpady v domácnosti: víte, které to jsou a kam s nimi?

14.02.2014 13:01

Běžně je doma využíváte a možná ani nevíte, jak závažné škody na životním prostředí či zdraví zvířat a lidí mohou napáchat. Léky, ředidla, čisticí saponáty nebo staré baterie z vaší domácnosti patří mezi nebezpečné odpady a neměly by končit v popelnici spolu s běžnými odpadky. Prozradíme vám, jak nebezpečné odpady poznáte a jak s nimi správně naložit.

Nebezpečné odpady v domácnosti: víte, které to jsou a kam s nimi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Symbol přeškrtnuté popelnice je všeobecně srozumitelným znakem nebezpečných odpadů. Na jejich konkrétní nebezpečné vlastnosti pak obvykle upozorňují výstražné grafické symboly v oranžovém poli, například lebka nebo symbol ohně. Ty prozradí, zda je konkrétní věc či látka toxická, žíravá, hořlavá, dráždivá, výbušná či jinak škodlivá. Kromě označení zde také musí být srozumitelně napsáno, co za nebezpečnou látku výrobek obsahuje.

Léky a zdravotnický materiál

K běžným nebezpečným odpadům v domácnosti patří nedobrané či prošlé léky všeho druhu. Pokud skončí v koši nebo v záchodové míse, mohou kontaminovat vodu či půdu. Čistírny odpadních vod si s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit a voda plná farmaceutických zbytků pak může vážně ovlivňovat zdravotní stav nejen živočichů, ale i lidí. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů.

Barvy, ředidla a lepidla

Zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel a jejich obaly jsou rovněž nebezpečným odpadem, který může způsobit škody na životním prostředí či ohrozit zdraví. Často mají hned několik nebezpečných vlastností. Například u lepidel bývá uváděna zároveň dráždivost, hořlavost i nebezpečnost pro životní prostředí. Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte na etiketě, která navádí k odevzdání obalu na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry nebezpečného odpadu pořádané jednotlivými obcemi.

Elektrospotřebiče a baterie

Další kategorii nebezpečných odpadů tvoří elektrozařízení. Jedná se nejen o spotřebiče z domácnosti, ale také baterie a zářivky. Ty obsahují řadu nebezpečných látek, jako třeba rtuť, těžké kovy či zpomalovače hoření. V chladničkách se navíc vyskytuje nebezpečný freon, který při úniku do ovzduší působí ztenčování ozonové vrstvy, čímž umožňuje dopad škodlivého UV záření na zemi. Elektroodpad patří do zpětného odběru. „Staré elektrospotřebiče je možné odevzdat u prodejců elektra v režimu kus za kus nebo je v rámci zelených projektů odnést do speciálních boxů umístěných ve školách, firmách a institucích. V rámci projektu Buď líný je také možné objednat si jejich bezplatný odvoz přímo z domu,“ uvedl Petr Kubernát, jednatel společnosti REMA Systém, která se zpětným odběrem elektra zabývá. Na staré baterie jsou určeny také speciální boxy umístěné v supermarketech.

Úklidové a čisticí prostředky

Čisticí a úklidové prostředky často obsahují dráždivé či jedovaté látky. Obaly od nich tak patří do sběrných dvorů. Pokud se chcete chovat skutečně ekologicky, doporučují odborníci tyto přípravky vůbec nepoužívat nebo je nahradit ekologičtější variantou bez obsahu škodlivých látek. Běžné čisticí prostředky totiž mohou ohrožovat vaše zdraví, navíc ve velkém končí ve vodních tocích, kde mají negativní vliv na život tamních živočichů.

Tonery

Staré tonerové kazety do tiskárny nejsou samy o sobě považovány za nebezpečný odpad, teoreticky je tak můžeme beztrestně vyhodit do směsného odpadu. Výrobci tonerových barev obvykle uvádějí, že tonery lidskému zdraví neškodí. Objevily se ale i lékařské články, které upozornily na rizika rakovinných onemocnění nebo chronických bronchitid v souvislosti s inhalací uhlíkového prášku, který tonery obsahují. Bezpečnější je tedy použitý toner vytřídit. „Staré tonery do tiskáren odebíráme spolu s elektroodpadem. Lidé je tedy mohou odevzdat v našich místech zpětného odběru,“ sdělil Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém.

Výrobky z PVC

Z PVC se vyrábí řada věcí běžně užívaných v domácnostech. Jedná se o nádoby na vodu, láhve na ocet či kečup, obaly léčiv, koupelnové závěsy, rukavice, ale také některé dětské hračky. Zda je konkrétní věc vyrobena z PVC poznáte podle symbolu číslice 3 v trojúhelníkové značce s šipkami. Karcinogenní monomer vinylchlorid v měkkém PVC obsahuje změkčovadla, která se mohou například z dětských hraček uvolňovat přímo do slin dětí. To představuje vážné riziko vyvolání rakoviny jater. Odpad z PVC patří do sběrných dvorů. Odborníci ale doporučují tyto výrobky nejlépe vůbec nepoužívat.

Symboly nebezpečných odpadů:

O společnosti REMA Systém

REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v rámci nichž zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS: Změny v nahlížení do správního spisu v době nouzového stavu

19:25 ÚOHS: Změny v nahlížení do správního spisu v době nouzového stavu

Vzhledem k tomu, že na území České republiky byl v souvislosti s onemocněním COVID-19 způsobeným nov…