„Jde o světovou novinku, kterou zatím prezentovala jen dvě odborná pracoviště na světě, Endo - Klinik z německého Hamburku a univerzita v americké Filadelfii, jako diagnostickou metodu včasného odhalení infekce endoprotéz kyčelního nebo kolenního kloubu. V současné době jsme jediní v tuzemsku, kteří tuto metodu ve spolupráci s odděleními biochemie a imunologie, zavedli,“ uvedl MUDr. David Musil, Ph.D. z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s.
Prakticky každá totální endoprotéza, která bolí, může být infikována, přičemž příznaky těchto komplikací jsou velmi mírné a infekce se tak v mnoha případech diagnostikují obtížně. „Vyšetření se provádí tak, že do kloubu k endoprotéze vpíchneme punkci, odsajeme tekutinu, která tam bývá přítomna, a pošleme ji na různá vyšetření. Jako nejcitlivější a nejperspektivnější se nyní jeví vyšetření alfa – defensinu, což je látka, kterou produkují bílé krvinky. Jejich zvýšená přítomnost ukazuje na to, že je velmi pravděpodobná přítomnost bakterií a tedy infekce v kloubu,“ konstatoval MUDr. Musil. To lékařům umožní včas zvolit vhodnou strategii léčby. Pokud kloubní náhrada bolí a není infikovaná je totiž postup léčby úplně jiný, než když bolí a infikovaná je. To je klíčové pro pacienta i lékaře.
„Pokud se prokáže přítomnost infekce endoprotézy, je okamžitě zvolen nejvhodnější způsob terapie. Rovnou a cíleně můžeme při operaci, která je ve většině případů nezbytná, použít správná antibiotika. Což má kromě výhod rychlejší léčby významný přínos také ekonomický, protože reoperace infikovaných kloubních náhrad patří mezi nejnákladnější. Jeden správně zvolený postup ušetří finanční prostředky k používání této diagnostické metody na celý rok,“ zdůraznil MUDr. Musil.
Výzkum této problematiky nadále pokračuje, ale dosavadní výsledky potvrzují účinnost a výhody této metody. Včasná diagnóza infekce endoprotézy zásadně ovlivňuje způsob a průběh pooperační léčby.
Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.
V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 53 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 30 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2135 dětí.
Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. Za posledních šest investovala nemocnice do svého rozvoje více než 1,1 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva