Nemocnice Havlíčkův Brod bude velmi výhodně odebírat teplo

06.10.2020 19:38

V září přivezl velký tahač novou kogenerační jednotku do Nemocnice Havlíčkův Brod. Ta je důležitým základem pro modernizaci energetického hospodářství v nemocnici.

Nemocnice Havlíčkův Brod bude velmi výhodně odebírat teplo
Foto: regionvysocina.cz
Popisek: Nemocnice Havlíčkův Brod

Veřejnou soutěží se podařilo nemocnici najít spolehlivého partnera a vytvořit výhodné podmínky pro dodávky tepla. Firma ČEZ Energo vybraná ve veřejné soutěži realizuje instalaci kogenerační jednotky na vlastní náklady. Jejím hlavním záměrem je výroba elektrické energie pro podporu rozvodné sítě. Kogenerace je kombinovaná výroba elektrické energie, při které vzniká teplo jako vedlejší produkt a to bude využívat nemocnice.  Kogenerační jednotku si lze představit jako mini-elektrárnu a mini-teplárnu v jednom. Jde o vysoce efektivní způsob výroby energie.

„Tímto způsobem jsme si zajistili část spotřeby tepla nemocnice z moderního zdroje. Navíc jsme si také stabilizovali cenu tepla do budoucna. Tím uspoříme finance, které budeme moci využít na péči o naše pacienty,“ zhodnotil výhody projektu ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod Mgr. David Rezničenko, MBA.

Do nemocnice bude ČEZ Energo dodávat teplo vyrobené při výrobě elektrické energie, kterou bude distribuovat do rozvodné sítě. Nemocnice mu proto se souhlasem zřizovatele, Kraje Vysočina, pronajala prostor na 15 let a ve veřejné zakázce vysoutěžila ekonomicky výhodné podmínky.

„Teplo bude nemocnice odebírat pouze v případě, že jeho systém měření a regulace v energetice zaznamená potřebu dodávky tepla do nemocničního systému. Pokud nebude nemocnice teplo potřebovat, bude si ho dodavatel uskladňovat v akumulační nádrži,“ dodal Josef Tvrdý. Systém bude regulovat odběry přes fakturační měřidlo, čímž bude zaručena i maximální hospodárnost v odběru tepla.

Kogenerační jednotky o výkonu 1 MWe  byla umístěna v prostorách nemocniční kotelny. Vedle objektu byla nainstalována akumulační nádrž.

Dosud nemocnice využívala centrální plynovou kotelnu s dvěma nízkotlakými teplovodními kotli a jedním středotlakým parním kotlem s plynovými hořáky a automatickou  regulací výkonu. Topná voda je dále pomocí kotlových čerpadel rozváděna z teplovodních kotlů přes rozdělovač a sběrač do jednotlivých objektů nemocnice, kde také dochází k přípravě teplé vody.

Dokončení realizace díla je plánováno na prosinec tohoto roku. Uvedení do provozu je ještě závislé na připojení do rozvodné elektrické sítě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Vila Stiassni zve na Halloweenský víkend

22:16 Národní památkový ústav: Vila Stiassni zve na Halloweenský víkend

Ve vile Stiassni se poslední říjnové dny ponesou v duchu oslav podzimu a Halloweenu. Z pestrého prog…