OMNIPOL: Transport koní Převalského do Mongolska dokládá schopnosti letounů CASA

23.07.2012 16:21

Letoun CASA C-295M české armády, jenž má za sebou úspěšný transport čtyř klisen koně Převalského z Prahy, přes ruská města Kazaň a Novosibirsk, až do mongolského Bulganu, je zpět v České republice. Výsledek této náročné mise dokládá výborné letové schopnosti strojů CASA.

OMNIPOL: Transport koní Převalského do Mongolska dokládá schopnosti letounů CASA
Foto: Archiv
Popisek: Omnipol
reklama

Vojenská transportní letadla CASA C-295M zvládla let bez problémů včetně obtížného přistání na nezpevněné letištní ploše v mongolském Bulganu. Tamní letiště se využívá jen sezónně a letadla tu mohou přistávat pouze na uválcovaném štěrku. Při manévru může dojít například k poškození trupu, anebo i proražení pneumatiky. K žádné takové události ale po absolvování osmnáctihodinového letu s dvěma mezipřistáními nedošlo. V sobotu v pozdních večerních hodinách letoun v pořádku přistál zpět na 24. základnu dopravního letectva Praha-Kbely. Vojenské transportní letouny CASA C-295M byly k transportu koní Převalského nasazeny i vloni v červnu, tehdy ale ještě přistávaly na standardní zpevněné ranveji.

„Jako dovozce strojů CASA C-295M můžeme být jen spokojeni s tím, že právě tato letadla přispěla ke zdaru programu návratu koně Převalského do volné přírody,“ komentuje situaci generální ředitel společnosti OMNIPOL a. s. Michal Hon, „a samozřejmě jsme o to raději, že se tentokrát piloti na Casách úspěšně vyrovnali ještě s těžšími přistávacími podmínkami než v létě 2011, a to vše v době, kdy neustále čelíme mýtům, že letadla málem nejsou schopna letu. Tahle situace však dokládá pravý opak.“

Letouny CASA C-295M umožnily po letech navázat na program transportů koní Převalského do mongolských stepí, kde jako původní druh vyhynuli. Tento program ustal kvůli ekonomickým důvodům a morálnímu zastarání dosud používaných letadel Antonov. Letouny CASA C-295M nalétaly v rámci operací Armády České republiky dohromady přes 2500 hodin.

Hlavní činností letounů CASA je přeprava příslušníků Armády ČR nebo českých ústavních činitelů. Podílely se například na stahování českých jednotek z Kosova či na přesunu delegace Poslanecké sněmovny PČR do francouzského Štrasburku.

V červnu absolvovali příslušníci 24. základny dopravního letectva s letounem CASA mezinárodní výcvik transportního letectva na přípravném cvičení Evropského programu pro taktický výcvik dopravního letectva (EATT, European Air Transport Training) ve španělské Zaragoze, kde mimo jiné cvičili přistání na nezpevněnou dráhu a dráhu omezených rozměrů, přistání na travnatou plochu s vyzvednutím jednotky, shoz nákladu ve stanoveném časovém limitu, shoz materiálu dle časového plánu, výsadek parašutistů, noční taktické lety, lety ve skupině, apod.

Vybrané realizované přepravní úkoly letounů CASA C-295M

  • přeprava koní Převalského do Mongolska (Khovd – červen 2011, Bulgan – červenec 2012)
  • přeprava humanitární pomoci po záplavách v Albánii (Tirana – prosinec 2010)
  • přeprava humanitární pomoci po občanské válce v Libyi (Tripolis – říjen 2011)
  • přeprava usmrcených hokejistů po katastrofě v Jaroslavli (Moskva – září 2011)
  • přeprava sportovců na zimní univerziádu v Turecku (Erzurum – leden 2011)
  • přeprava ženské basketbalové reprezentace na ME v Polsku (červenec 2011)
  • lety pro tělesně postižené v rámci Handicap days Hradec Králové (každoročně)
  • přepravní lety pro policii ČR (URNA) do Bagdádu (5krát) a Tripolisu (3krát)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: OMNIPOL
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: V pondělí startuje příjem žádostí do výzvy programu Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

16:51 MŽP: V pondělí startuje příjem žádostí do výzvy programu Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

Další adaptační opatření pro zmírnění dopadů klimatické změny na vodní, nelesní a lesní ekosystémy m…