Oblastní nemocnice Trutnov má nový perimetr. Zrak vyšetří rychleji a důkladněji

11.09.2019 16:34

Oblastní nemocnice Trutnov, a. s., pořídila na oční oddělení zcela nový automatický perimetr za více než půl milionu korun, jenž nahradil starý a již nefunkční přístroj. „Pokračujeme ve vybavování našich oddělení novými a moderními přístroji. Jde o investice, které výrazně zlepší poskytované služby našim pacientům a zároveň nabídnou lékařům možnost provést vyšetření či zákroky snadněji a také přesněji,“ vysvětluje Miroslav Procházka, ředitel trutnovské nemocnice.

Oblastní nemocnice Trutnov má nový perimetr. Zrak vyšetří rychleji a důkladněji
Foto: nemtru.cz
Popisek: Oblastní nemocnice Trutnov
reklama

Nový perimetr slouží k vyšetření zorného pole a odhaluje jeho případné omezení nebo výpadky, tzv. skotomy., což jsou boční, horní i dolní úhly, za kterými oko už nic nevnímá. „Pomocí perimetru zjišťujeme, která část oka nebo zrakového nervu je poškozena. Při vyšetření pak diagnostikujeme různá onemocnění jako např. neurologická postižení, glaukomy či postižení pro řidiče,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Chovancová, primářka oddělení.

Vyšetření perimetrem není pro pacienta nijak zatěžující, jde o několikaminutový proces.  Pacient se posadí a pohledem fixuje předem daný bod před sebou. V prostoru před ním poté přístroj vytváří zrakové podněty a pacient pomocí tlačítka reaguje, když tyto podněty zaznamená. Výsledky perimetrického vyšetření jsou důležité nejen pro primární diagnostiku postižení, ale i pro ověření účinnosti léčby nebo sledování postupu nemoci. „Toto vyšetření je velmi vhodné pro řidiče z povolání, kteří musejí o svůj zrak mimořádně dbát. Na nový typ vyšetření se mohou zájemci objednat přes klientské centrum nemocnice, a to na čísle 499 866 499 nebo přes e-mail info@nemtru.cz,“ uzavírá primářka oddělení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

22:02 SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

Hlasování v soutěži Adapterra Awards o nejlepší nápad, jak připravit česká města a krajinu na proje…