Obráběči kovů se mohou těšit od příštího školního roku na stipendium

25.10.2014 14:52

Stipendijní program Libereckého kraje pro žáky středních škol dozná od školního roku 2015/2016 změn. Nově bude zařazen obor Obráběč kovů. Naopak z důvodu nulového zájmu žáků o studium končí podpora u oboru Slévač. O těchto úpravách rozhodlo Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém jednání 21. října 2014.

Obráběči kovů se mohou těšit od příštího školního roku na stipendium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Stipendijní program již pět let dokazuje svoji prospěšnost. I přes neustále klesající počet žáků prvních ročníků na středních školách se daří mírně navyšovat či zachovávat přibližně stejný počet žáků u většiny podporovaných oborů. Technické a řemeslné obory mají velké uplatnění na trhu práce a jejich podpora je jednou z priorit resortu školství. Na zařazení oboru Obráběč kovů do programu panuje shoda mezi středními školami, Úřadem práce ČR i Hospodářskou komorou ČR,“ hodnotí výsledky stipendijního programu a jeho úpravy Alena Losová, radní pověřená řízením resortu školství, mládeže a zaměstnanosti.

Stipendijní program pro žáky středních škol zřizovaných Libereckým krajem ve vybraných oborech vzdělání byl spuštěn ve školním roce 2010/2011. Aktuálně podporuje 13 řemeslných oborů – Elektrikář, Elektrikář-silnoproud, Instalatér, Jemný mechanik, Klempíř, Malíř a lakýrník, Nástrojař, Řezník a uzenář, Sklář-výrobce a zušlechťovatel skla, Slévač, Strojní mechanik, Tesař, Zedník.

Ty jsou nabízeny na devíti středních školách v kraji. Ve školním roce 2013/2014 nastoupilo ke vzdělávání v těchto oborech 367 žáků z celkem 4.345 žáků, kteří se vzdělávají v denní formě studia. Úspěšný absolvent podporovaného oboru si může za tři roky svého studia přijít na motivačních
a prospěchových stipendiích až na 16.500 Kč. Liberecký kraj vyčlenil pro rok 2014 v rozpočtu na stipendia 2 miliony Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…