Odběrové týmy HZS ČR již překonaly hranici 200 tisíc odebraných vzorků

12.03.2021 19:07

K 11. 3. naše odběrové týmy odebraly v rámci celé České republiky více než 200.000 vzorků na COVID-19, a to konkrétně 202.319.

Odběrové týmy HZS ČR již překonaly hranici 200 tisíc odebraných vzorků
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Odběrové týmy Hasičského záchranného sboru ČR (dále jen HZS ČR), jsou od října loňského roku zapojeny do systému odběrů vzorků, který organizují krajské hygienické stanice a Centrální řídící tým COVID-19. Na základě Dohody o zajištění součinnosti uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR, MV-generálním ředitelstvím HZS ČR a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra bylo proškoleno nejprve 17 mobilních odběrových týmů (MOT) HZS ČR, které od 22. října 2020 provádí odběry pro testování COVID-19 po celé České republice. Od 4. prosince 2020 se tento počet zvýšil na celkových 32 týmů.

Z počátku se MOT specializovaly pouze na odběry vzorků pro antigenní testování, poté svou činnost rozšířily i o odběry vzorků na PCR testy.

Primárně se s našimi speciálně vyškolenými hasiči počítalo pouze v MOT, nicméně v letošním roce v několika krajích posílili i chybějící zdravotnický personál ve stacionárních odběrových stanicích, například krajských zdravotnických zařízení.

MOT jsou využívány jak pro testování v místech s velkou koncentrací osob, jako jsou například domovy seniorů, kde je nutné odhalit či předejít ohniskům nákazy, tak pro testování jednotlivců, kteří se nemohou dostavit do stacionárních odběrových center. V letošním roce byly MOT požádány o pomoc i při testování pedagogů ve školách, zaměstnanců ve firmách či osob na hraničních přechodech.

Kromě testování veřejnosti provádí hasiči vlastní cílené testování antigenními testy v případě podezření z nákazy COVID-19 v rámci sboru. Díky tomuto testování se daří udržet počty nakažených hasičů a hasičů v karanténě na úrovni, která umožňuje zapojení HZS ČR mj. i například ve zdravotnictví.

Celkově je ve zdravotnických a sociálních službách v současné době zapojeno na 1100 hasičů HZS ČR, ať už ve zmiňovaných odběrových centrech nebo jako zdravotnický personál při činnostech spojených s péčí o pacienty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí

22:45 MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí

Mezioborová skupina MeSES vydává soubor doporučení k příjezdům ze zahraničí a návratům z dovolených.…