Podle reportu OSN z roku 2013 patří Češi k nejobéznějším národům v Evropě. Obezitou trpí až čtvrtina obyvatel ČR. Podobně jako loňský rok se i letos tisíce Čechů s nadváhou pokouší rychle zhubnout do plavek. Podle odborníků přitom patří rychlé hubnutí a naprostá eliminace tuků mezi nejčastější dietní chyby. Při správném hubnutí by totiž lidé měli konzumovat desítky gramů tuku denně a soustředit se hlavně na jejich kvalitu a chemické složení.
Za rychlé hubnutí lze považovat stav, kdy člověk dramaticky omezí přísun potravy, radikálně změní skladbu jídelníčku a snižuje hmotnost o více než 1 až 1,5 kg týdně. Rychlé redukční diety přitom slibují úbytek až 5 kilo za týden. Nejedná se však o pravé hubnutí, ale pouze o dočasné snížení váhy. Po zahájení těchto diet a při hladovění totiž klesá v lidském těle hladina inzulinu, kvůli jehož nedostatku ztrácí organismus obézního člověka vodu, a to i v množství několika litrů. Některé redukční diety bývají navíc sestavené tak, že obsahují močopudné a projímavé látky, což efekt rychlého, ale krátkodobého, snížení hmotnosti umocňuje.
Na to, zda je hubnutí příliš rychlé, a tudíž nezdravé, má vliv i zdravotní stav člověka a jeho metabolismus. „Sportovci a aktivní lidé, kteří mají příznivě nastavený metabolismus nebo vyšší podíl svalové hmoty s menším obsahem takzvaného útrobního tuku zpravidla hubnou rychleji než lidé se sedavým způsobem života,“ upozorňuje Ing. Ivan Mach, CSc., prezident Aliance výživových poradců ČR. Správnou metodu hubnutí, která respektuje zdravotní stav i možnosti člověka, by proto lidé měli konzultovat s lékařem nebo výživovým poradcem.
Mezi nejznámější negativní dopady rychlého hubnutí patří jojo efekt. Lidské tělo si totiž ukládá energii do tukových zásob na horší časy a náhlé hubnutí ho stresuje a mění jeho pochody. „Jojo efekt nastává, když po rychlém zhubnutí dojde k růstu tukových zásob na úkor svalové hmoty. Dochází ke zpomalení bazálního metabolismu a člověk tloustne, i když jí mnohem méně jídla než před dietou,“ vysvětluje Kateřina Šimková, nutriční specialistka ze společnosti Zdravé stravování. Rychle hubnoucím osobám kvůli špatně složenému jídelníčku mohou chybět i vitamíny a minerály. Chybějící vitamíny se projevují například zhoršením kvality nehtů a vlasů. Při jojo efektu je také namáhána kůže, což může vyústit ve vznik strií, tedy nevzhledných jizev červené a bílé barvy.
Většina rychlých diet přitom shodně staví na redukci tuků v jídelníčku. Oslovení výživoví poradci však tvrdí, že úplná eliminace tuků je zásadní chyba. Při zdravém snižování váhy je nutné snížit spotřebu nasycených (živočišných) tuků a naopak přidat organismu nenasycené tuky. Některé druhy nenasycených tuků, například omega-3 a omega-6, totiž lidský organismus neumí sám vyrobit, jejich příjem je však přitom pro zdravý život nezbytný. Právě tyto „hodné tuky“ navíc balancují rovnováhu tuků ve stravě a napomáhají správnému fungování metabolismu. Tím zvyšují i pravděpodobnost úspěchu při hubnutí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Vystoupení z EU
Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.
Další články z rubriky

11:27 Hospodářská komora: Dostupnost bydlení? Bez odvahy to nepůjde
Pomalé plánování, přebujelá regulace a zdlouhavé povolovací procesy. To jsou hlavní důvody bytové kr…
- 7:14 ČD - Telematika dosáhla loni historicky rekordního zisku EBITDA
- 22:03 NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička
- 19:15 HZS: Gdaňsk hostil jednání ředitelů civilních ochran EU
- 16:08 Armáda ČR: Gripeny budou od 31. května chránit Island
- 13:21 Ministerstvo zahraničí: Přihlaste se na stáž v NATO v Bruselu