Odepření slevy na dani pracujícím důchodcům bylo chybné

12.10.2014 12:08 odp.

Pracující důchodci mohou podle pokynů Ministerstva financí ČR žádat o vrácení daně za rok 2013 formou dodatečného daňového přiznání nebo dodatečného vyúčtování.

Odepření slevy na dani pracujícím důchodcům bylo chybné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

„Zatímco lidé v produktivním věku se stejným výdělkem slevu na poplatníka 24 840 korun využili, důchodci byli právě o tuto částku znevýhodněni. U většiny to pak znamenalo zaplatit daně v řádu tisíců,“ míní Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. „Po soudních rozhodnutích se čekalo na vydání pokynu Finanční správy České republiky, nyní mohou důchodci bez problémů podávat dodatečná přiznání k dani z příjmů a žádat zaměstnavatele o dodatečné vyúčtování. Poplatník má také možnost v případě, že daňové přiznání dosud nepodával a u zaměstnavatele slevu na poplatníka neuplatňoval (nepodepsal růžové prohlášení), podat řádné daňové přiznání a v něm slevu uplatnit. Podle vyjádření Finanční správy ČR za toto pozdní podání daňového přiznání nehrozí žádné sankce.“

Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce zavedla Nečasova vláda jako součást úsporného balíčku na období 2013 až 2015. Poplatníci, kteří k 1. 1. 2013 pobírali starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu, si tak v posledním přiznání k dani z příjmů nemohli snížit daňovou povinnost až o 24 840 korun. V létě označil Ústavní soud tento krok za diskriminační a od roku 2014 slevu penzistům vrátil. O zdaňovacím období 2013 však stále nebylo rozhodnuto. Až vítězné soudní spory jednotlivých důchodců o navrácení ušlé slevy za loňský rok přiměly Finanční správu České republiky reagovat. Podle dnes zveřejněných pokynů na webových stránkách Finanční správy ČR mohou pracující důchodci uplatnit slevu na dani za rok 2013 pomocí dodatečného přiznání k dani z příjmů nebo dodatečného vyúčtování.

„Podat dodatečné daňové přiznání lze do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém poplatník zjistil, že daň má být nižší než poslední známá daň. Doporučuji tedy s podáváním dodatečných daňových přiznání neotálet,“ podotkla Blanka Štarmanová. „Pokud poplatník za rok 2013 daňové přiznání nepodával a nyní bude podávat řádné přiznání, tak na to má čas tři roky, tedy do 1. 4. 2017. S vyplněním přiznání se může obrátit na daňové poradce.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

13:44 Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se t…