Ombudsman: Život klientů a klientek v domovech pro osoby se zdravotním postižením

14.02.2021 15:22 | Zprávy

Životem klientek a klientů v domovech pro osoby se zdravotním postižením se ombudsman zabývá již od roku 2006. Jelikož z dlouhodobých poznatků vyplývá, že realizace práv garantovaných Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením není naplňována, rozhodla se zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková systematicky zmapovat situaci v domovech pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Tématy výzkumu byly především otázky týkající se nastavení služby pro nezletilé, zaměstnávání klientů a zajištění zdravotní péče. Na základě výsledků šetření budou připravena doporučení pro tato zařízení. Osloveny byly všechny dané služby registrované k červnu 2019. Tři čtvrtiny z nich se výzkumu zúčastnilo, celkem tedy 156 zařízení.

Ombudsman: Život klientů a klientek v domovech pro osoby se zdravotním postižením
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Domovy pro osoby se zdravotním postižením poskytují podle zákona o sociálních službách pobytove´ sociálni´ služby lidem, kteři´ maji´ z důvodu zdravotního postiženi´ sníženou soběstačnost a jejichzˇ situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické´ osoby. V DOZP žije v současnosti více než devět tisíc osob. Většinu z nich zřizují kraje nebo obce. Sběr dat probíhal na podzim roku 2019.

“Podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením (dále jen Úmluva) mají lidé s postižením právo zvolit si, kde a s kým budou žít. Měli by mít přístup ke službám poskytovaným v domácím prostředí. Nezávislý způsob života v přirozeném prostředí je cílem probíhajícího procesu deinstitucionalizace pobytových sociálních služeb. Byť v tomto ohledu došlo k určitému posunu, stále bohužel přetrvává institucionální způsob péče, tedy spíše velká zařízení nemocničního typu. V zařízení jsou tak i lidé, kteří by s menší podporou zvládli běžný život mimo zařízení. Právě velikost zařízení byla také limitující při řešení epidemie, kdy klienti zůstali po dlouhou dobu izolováni od okolního světa,” vysvětluje zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

22:03 Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

Osobnosti v oblasti výzkumu, ochrany a zpřístupňování jeskyní a krasového podzemí vyzdvihne Cena Spr…