Ombudsman upozornil ministryni na negativní důsledky souběhu sirotčího důchodu a pěstounské dávky

10.08.2021 17:00 | Tisková zpráva

Za posledního tři čtvrtě roku se na ombudsmana obrátilo několik pěstounů, kteří řešili problém s výplatou sirotčího důchodu jim svěřeného dítěte. Namítali, že i když o dítě fakticky pečují, sirotčí důchod je nadále vyplácen biologickému rodiči dítěte, který jim však důchod nepředává.

Ombudsman upozornil ministryni na negativní důsledky souběhu sirotčího důchodu a pěstounské dávky
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

O vyplácený sirotčí důchod se přitom krátí příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Pěstouni se tak ocitají v situaci, kdy nemají k dispozici prostředky k úhradě výdajů spojených s péčí o svěřené dítě.

Pěstoun není automatickým příjemcem sirotčího důchodu. Oprávněným příjemcem je i při svěření dítěte do pěstounské péče biologický rodič jako jeho zákonný zástupce, pokud již dítě nemá poručníka či opatrovníka. Sirotčí důchod může být vyplacen pěstounovi jen tehdy, rozhodne-li o jeho oprávnění nakládat s důchodem soud, případně je-li ustanoven zvláštním příjemcem důchodu. Soudy však na sirotčí důchod při svěření dítěte do pěstounské péče ve většině případů nepamatují a pěstouni často nejsou informováni ani o možnosti být ustanoveni zvláštním příjemcem důchodu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovalo instrukci, ve které řeší postup v situaci, kdy je dítě svěřené do pěstounské péče příjemcem sirotčího důchodu. Vedle již zmíněných řešení počítá dále se jmenováním pěstouna opatrovníkem pro přijímání sirotčího důchodu a pro hospodaření s tímto důchodem.

„Řízení o jmenování opatrovníka i řízení o ustanovení zvláštního příjemce však trvají delší dobu. ČSSZ přitom není oprávněna po dobu těchto řízení zastavit výplatu důchodu biologickému rodiči. Pěstouni tak po poměrně dlouhou dobu nemohou disponovat se sirotčím důchodem dítěte, o které pečují, přičemž vymožení vyplaceného důchodu po biologickém rodiči bude často velmi obtížné, ne-li nemožné. Vyplacený důchod bude často již utracen a nemá-li biologický rodič žádný příjem (nebo jen ze sociálních dávek), nebude mít z čeho dávku vrátit,“ upozorňuje ombudsman Stanislav Křeček.

Další negativní důsledek souběhu sirotčího důchodu a pěstounské dávky příspěvku na úhradu potřeb dítěte souvisí se změnou příjemce důchodu. ČSSZ má na tuto změnu až 3 měsíční splátky. Může tak docházet k dalšímu prodlužování doby, po kterou je důchod nespravedlivě vyplácen biologickému rodiči.

Problematické je také vymáhání vyplaceného sirotčího důchodu po biologickém rodiči. Pěstoun nemůže bez dalšího podat návrh na vydání nespravedlivě vyplaceného sirotčího důchodu (tzv. bezdůvodného obohacení), protože se nejedná o bezdůvodné obohacení vůči němu, nýbrž samotnému dítěti. Pěstoun nejprve musí podat návrh soudu, aby byl jmenován opatrovníkem svěřeného dítěte pro vymáhání sirotčího důchodu nespravedlivě vyplaceného biologickému rodiči. Teprve poté může po biologickém rodiči požadovat tento důchod jako bezdůvodné obohacení.

Ombudsman upozornil také na nepoměr mezi pěstounskou a ústavní péčí, který může vznikat. Sirotčí důchod dětí, které jsou v ústavní péči, slouží k úhradě této péče pouze částečně. Naproti tomu u dětí, které jsou v pěstounské péči, jde na tuto úhradu zpravidla celý sirotčí důchod.

„Jsem si vědom, že se blíží konec volebního období a bude obtížné prosadit jakékoli legislativní změny. Je však třeba zdůraznit, že současná právní úprava souběhu sirotčího důchodu a příspěvku na úhradu potřeb dítěte negativně dopadá především na svěřené děti, protože o ně pečující pěstouni nemají dostatek prostředků k pokrytí jejich potřeb. Takový stav nemohu akceptovat,“ apeluje ombudsman.

Ombudsman by proto rád prosadil změnu zákona o důchodovém pojištění, která by mezi příjemce důchodu nově zařadila i pěstouny, kteří do své péče převzali dítě nikoliv jen na přechodnou dobu. Druhou změnou, kterou ombudsman navrhuje, je zakotvení povinnosti ČSSZ bezodkladně zastavit výplatu důchodu, jakmile se dozví, že se změnil příjemce dávky. Třetí navrhovanou změnou je zkrácení lhůty pro změnu příjemce důchodu.

Předtím, než ombudsman případně uplatní zvláštní oprávnění doporučit vládě změnu zákona, oslovil ministryni Maláčovou a požádal ji o sdělení jejího názoru k navrhovanému řešení. V návaznosti na její odpověď zváží další kroky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…