Originální rukopis slavné opery a další dvořákovské unikáty budou vystaveny v Českém muzeu hudby

10.04.2017 17:36 | Zprávy

Ze své úspěšné výstavní premiéry v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury Rusalka! Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej budou mít návštěvníci možnost spatřit po dobu jednoho týdne v Českém muzeu hudby.

Originální rukopis slavné opery a další dvořákovské unikáty budou vystaveny v Českém muzeu hudby
Foto: ČT
Popisek: Antonín Dvořák

Kromě rukopisu se všichni dvořákovští nadšenci mohou těšit také na tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydání libreta opery, dopisy adresované skladateli nebo první nahrávky árií z opery, které si budou moci poslechnout na tabletu. Představeny budou i různé kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými výtvarníky a nebudou chybět ani opravdové kostýmy ze sbírek Národního divadla. Výstava bude k vidění od 11. do 17. dubna 2017, každý den od 10.00 do 18.00 hodin.

Americké publikum žilo začátkem letošního roku Antonínem Dvořákem a jeho operou Rusalka! V jedinečných prostorách Metropolitní opery zazněly během měsíce února tóny světově proslulé české opery, kde ji bylo možné slyšet, od jejího prvního uvedení v roce 1993, zatím jen dvakrát. Světovou premiéru slavného Dvořákova díla doprovodila právě výstava unikátního rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, který se představil vůbec poprvé ve své historii v zahraničí.

Výstava Rusalka vznikla díky spolupráci Českého centra New York, Národního muzea, Metropolitní opery, Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Americké společnosti Antonína Dvořáka (DAHA).

„Výstavu Rusalka jsme představili v České národní budově v New Yorku a vzbudila u americké veřejnosti velký zájem. A tak jsme se rozhodli ji milovníkům tvorby Antonína Dvořáka zpřístupnit také u nás. Po dobu jednoho týdne tak mohou obdivovat jedinečné předměty z nejrozsáhlejšího souboru dvořákovských materiálů na světě, který Národní muzeum spravuje,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dvořák , Národní muzeum , České muzeum hudby

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …