Otevřenost ICT ve veřejné správě už není jen teorie

18.01.2022 12:31 | Komerční článek

V Česku se zásadně mění legislativní rámec nasazování open-source do státní správy. Jak jít otevřenosti naproti?

Otevřenost ICT ve veřejné správě už není jen teorie
Foto: osvs.cz
Popisek: Open-source Aliance - logo

Před časem jsme čtenáře seznámili s posláním a programem Open-source Aliance, která jako nezávislé sdružení organizací a odborníků pro open-source řešení, chce být partnerem veřejné správě při plnění povinností týkajících se právě nasazování open-source a otevřenosti v ICT obecně. Jen tedy připomeňme, že Open-source Aliance chce prosazovat nejen samotné open-source produkty, a to nejen do veřejné správy, ale chce také pomáhat s celkovou otevřeností informatiky na úřadech, což je stále palčivější téma. Tlak na snižování nákladů na obří informační systémy, jejich častá technologická i morální zastaralost a v neposlední řadě spousta nových povinností e-governmentu, to jsou jen některé z důvodů, pro které se veřejná správa musí a chce poohlížet po otevřených alternativách.

Informační koncepce České republiky, což je pro úřady závazný rámec, má několik principů a zásad vedoucích k celkové otevřenosti a transparentnosti v informatice. Zároveň se v uplynulých dvou letech výrazně změnil legislativní rámec, a to přijetím dvou nových zákonů, z. č. 12/2020 (tzv. PDS) a z.č. 261/2021 (tzv. DEPO). Kromě výrazných změn v samotném digitálním fungování veřejné správy také tyto dva zákony posilují kontrolní mechanismy, díky kterým by měla být větší a účinnější kontrola úřadů nad tím, co v informatice vlastně činí. Takovými nástroji je povinnost souladu právě s Informační koncepcí ČR, nově zaváděné “řízení informatiky”, místo dosavadního řízení jen informačních systémů, anebo povinnost před realizací i před spuštěním si nechat ICT projekty schválit ze strany Ministerstva vnitra. A tak úřady samy pokukují po takových řešeních, která by je vymanila ze závislosti na současných dodavatelích a jejich praktik.

Zde přichází možnost open-source platforem, databáze, systémy pro správu obsahu, integrační platformy, API rozhraní a jejich správa, apod., jež jsou mnohdy efektivnější a modernější, než drahé proprietární produkty velkých ICT dodavatelů. Ale ono to není tak jednoduché. Přechod na nové technické řešení vyžaduje jednak posun v myšlení a jednak dodatečné personální, znalostní i ekonomické zdroje. Na počátku je tedy skutečně open-source možná dražší, než současná uzavřená řešení, jeho efektivita se však velice rychle ukáže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

11:27 Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

Správa železnic hledá zhotovitele celkové rekonstrukce nádraží v Rakovníku. Stavební práce ve frekve…