Pardubice: Školám hrozí existenční potíže, zachrání je splynutí

08.12.2013 15:19 | Zprávy

Pardubice (5. 12. 2013) - Rada Pardubického kraje dnes na základě analýzy současného stavu středního školství v kraji doporučila zastupitelstvu ke splynutí deset škol. Střední školy a učiliště v kraji jsou totiž předimenzované. Kvůli dlouhodobému poklesu počtu žáků nemají dostatek finančních prostředků nejen na provoz, ale i na platy zaměstnanců a hrozí jim existenční potíže. Zároveň by měly být posíleny některé odborné školy tím, že do nich budou přesunuty jim blízké obory. Rada pověřila náměstkyni Janu Pernicovou, aby zahájila jednání s řediteli dotčených škol a zástupci místních samospráv. Definitivní rozhodnutí bude na krajských zastupitelích 19. prosince.

Pardubice: Školám hrozí existenční potíže, zachrání je splynutí
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Nemůžeme v této situaci zůstat nečinní,“ říká náměstkyně Jana Pernicová. „V příštím roce budeme mít od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o 33 milionů korun méně na platy učitelů a zaměstnanců škol. Chceme předejít neřízenému zániku škol a zachovat přitom potřebné obory, o jejichž absolventy je na trhu práce největší zájem,“ dodává.

 

Právě záchrana oborů vzdělání, které odpovídají poptávce budoucích zaměstnavatelů, byla jedním z hlavních kritérií při posuzování, které školy budou do této fáze optimalizace zařazeny. Za klíčové jsou považovány obory elektro, strojírenské, stavební, chemické a služeb. „Navržené změny neomezí v žádné části kraje přístup žáků ke vzdělání. Například na Orlickoústecku je nejvyšší počet míst v gymnáziích vzhledem k počtu žáků základních škol v Pardubickém kraji. Utlumením osmiletého a přesunutím čtyřletého gymnázia do budovy Vyšší odborné školy stavební a Střední školy stavební zachráníme tuto odbornou školu a zároveň posílíme Integrovanou střední školu technickou o učební obory,“ vysvětlila Jana Pernicová.

Důležitými hledisky jsou také ekonomická stabilizace škol, udržení kvality výuky aprobovanými učiteli a také jejich lepší ohodnocení. Ti jsou v současné době v některých případech přeřazováni do nižších platových stupňů nebo tarifů na tom, že školy nemají prostředky na jejich odměny a osobní příplatky. „Máme zkušenost, že v Litomyšli, kde splynula škola technická a zahradnická, vzrostl průměrný plat pedagoga o 2 800 korun,“ uvádí jeden z pozitivních dopadů minulé vlny stabilizace škol náměstkyně Pernicová.

Co znamená splynutí škol

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Hasiči v pátek zasahovali u stovek událostí

11:17 HZS: Hasiči v pátek zasahovali u stovek událostí

V?souvislosti s?masivním výpadkem elektrické energie 4. července 2025 vyjeli hasiči k více než třem …