Pardubický kraj: Oprava hradební zdi Zámku Pardubice je zase o kousek dál

26. 8. 2018 13:04

Hradební zeď Zámku Pardubice je 1335 metrů dlouhá a obepíná opevnění, které je svým rozsahem a zachováním jediným dokladem přechodové fáze fortifikace mezi gotikou a renesancí v celé střední Evropě. Jako taková vyžaduje stálou údržbu a péči. Obnova omítek hradební zdi začala před dvěma lety a díky spolupráci Východočeského muzea v Pardubicích, města Pardubice a Pardubického kraje letos opět pokračuje.

Pardubický kraj: Oprava hradební zdi Zámku Pardubice je zase o kousek dál
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

V minulých dvou letech se podařilo opravit 210 metrů zdi od Labské brány směrem ke vchodu do krytu civilní obrany. „Východočeské muzeum, které zámek v majetku Pardubického kraje spravuje, pokračuje v opravě tam, kde jsme loni skončili. Obnovujeme omítky na stometrovém úseku hradeb podél ulice Pod Zámkem mezi třetím a čtvrtým rondelem,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Omítky poškozuje zemní vlhkost, kterou nepříznivě ovlivňují rozdílné výškové úrovně terénu uvnitř a vně hradební zdi. Při opravě dělníci zcela odstraní stávající omítky a nátěry. Poté nanesou omítky, které odvádějí vodní páru obsaženou ve vzduchu a také vodu vázanou ve zdivu, takzvané kapilárně aktivní omítky, a nakonec vrchní vápenný nátěr. Díky použitým sanačním technologiím by opravy měly vydržet minimálně 15 let.

„Cena opravy na nadcházející tři roky byla vysoutěžena za tři a půl milionu korun včetně DPH, Pardubický kraj jako vlastník předpokládá každoroční podíl ve výši 300 až 450 tisíc korun, zbytek zaplatí dotace Ministerstva kultury,“ sdělil Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za investice, majetek a kulturu. „Žadatelem o dotaci Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2017 bylo město Pardubice. Úzká spolupráce mezi Východočeským muzeem, městem Pardubice a odborem kultury, sportu a cestovního ruchu Pardubického kraje je podmínkou obdržení dotace,“ připomněl Roman Línek.

Hradební zeď tvoří ve spodní části převážně kamenné zdivo, v horní polovině na něj navazuje cihlová zeď, která vznikla v období barokních úprav zámku. Tehdy také hradby získaly omítky. Naposledy se hradby opravovaly v letech 2002 až 2010, předtím v letech 1930 až 1931.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

20:11 Jihomoravský kraj: Jednání krizového štábu COVID-19

Krizový štáb se sešel dnes (3. dubna 2020) dopoledne a standardně byl informován o situaci jednotliv…