Policie ČR: Kontrolní akce Joint Action Day

31.05.2018 17:08

V předminulém týdnu proběhla na území všech členských států Evropské unie společná kontrolní akce „Action Day“ zaměřená na problematiku obchodování s lidmi a pracovního vykořisťování. Akci v rámci projektu EMPACT (evropská multidisciplinární platforma v boji proti kriminálním hrozbám) koordinoval evropský policejní úřad EUROPOL.

Policie ČR: Kontrolní akce Joint Action Day
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Na území České republiky se policisté společně s pracovníky oblastních inspektorátů práce soustředili zejména na výrobní závody, logistická centra, zemědělské farmy či pekárny, kdy šlo o vytipované objekty, ve kterých by mohlo docházet k obchodování s lidmi v pracovním prostředí. Do akce byli nasazeni policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, včetně všech expozitur, specialisté na obchodování s lidmi 14 krajských policejních ředitelství a odborů cizinecké policie. V minulém týdnu se 14 kontrolních skupin zaměřilo na 29 objektů, ve kterých policisté a inspektoři práce zkontrolovali celkem 191 cizinců.

Během této akce byla věnována pozornost konkrétním relevantním informacím k obchodování s lidmi v pracovním prostředí. Zjištěné informace policisté NCOZ, stejně jako kolegové z ostatních zemí EU, předali do centrály Europolu.

Cizinecká policie v souvislosti s provedenými kontrolami zahájila v několika případech správní řízení v souvislosti s porušením zákona o pobytu cizinců na území ČR.

Česká republika se „akčních dnů zaměřených do pracovního prostředí“ účastnila poprvé, nicméně v minulých letech se naši policisté podíleli na společných evropských akcích zaměřených na boj proti obchodování s lidmi v souvislosti s nucenou prostitucí.

Zadržení 4 Čechů ve Velké Británii

Při kontrolní akci „Action Day“ v britském hrabství Kent došlo v minulém týdnu k zadržení 4 občanů České republiky (3 mužů a 1 ženy), kteří podle tamních policistů měli organizovat „moderní otrokářství“.

Nejméně jedenáct poškozených Čechů a Slováků ze sociálně slabého prostředí bylo do Velké Británie nalákáno na dobře placenou práci. Tam však měli být nuceni soustavně vykonávat různé činnosti, za které nedostávali téměř žádné peníze.  Všech 11 osob skončilo v Národním referenčním mechanismu pro oběti obchodování s lidmi. Dva zadržení Češi byli vzati do vazby. Akce britských policistů se v rámci součinnosti účastnili ve Velké Británii dva kriminalisté NCOZ. Příslušníci našeho útvaru zde pomáhali s identifikací obětí obchodování s lidmi a jejich výslechy. V rámci tzv. právní pomoci budou kriminalisté NCOZ provádět výslechy osob, které se již z Velké Británie vrátily zpět do ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…