Policie ČR: Pomoc při ochraně kulturního dědictví

04.02.2019 17:37

Zástupci odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) spolu s dalšími odborníky na problematiku kulturního dědictví, se již po několikáté sešli s cílem vzájemného vzdělávání a sdílení informací při ochraně uměleckých předmětů kulturní a historické hodnoty.

Policie ČR: Pomoc při ochraně kulturního dědictví
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Česká republika vždy lákala milovníky umění obrovským bohatstvím svých kulturních památek, stejně tak však okouzlovala nevyžádané „lovce pokladů“ v podobě vyhledávačů s detektory kovů a zloděje, v jejichž hledáčku často končí obrazy, sochy, bohoslužebné náčiní, ale i nelegálně vykopané archeologické artefakty.

Při odhalování této trestné činnosti mohou policistům jejich práci stěžovat jednak stále sofistikovanější způsoby krádeží těchto předmětů, jednak nedostatečná orientace v tom, co je vlastně předmět kulturní či historické hodnoty. Aby se zlepšilo povědomí řadových policistů o této problematice a dokázali alespoň laicky posoudit, zda jde skutečně o památku, uspořádal odbor pátrání ÚSKPV, jako metodický orgán, několik odborných seminářů a školení věnující se tomuto tématu. Odbornost tohoto vzdělávání dokladuje úzká spolupráce s Ministerstvem kultury ČR, Národním památkovým ústavem, Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Židovským muzeem a dalšími odborníky, kteří se podíleli na mimo resortním vzdělávání našich policistů. Ti se například na archeologickém semináři dovzdělali v problematice detektoringu ve vztahu k legislativě, archeologických nálezů vojenské povahy a archaické DNA. Policisté byli seznámeni také s problematikou evidenčních systémů v oblasti ochrany kulturního dědictví a v součinnosti s Interpolem a odborem mezinárodní policejní spolupráce proběhl také seminář na téma „Boj proti nelegálnímu obchodu s kulturními památkami“.

Policie České republiky se také v souvislosti s touto problematikou stále více angažuje na poli mezinárodní policejní spolupráce. Již potřetí jsme se aktivně účastnili celoevropské policejní operace PANDORA, kterou uspořádali španělští kolegové ve spolupráci s Interpolem, Europolem a Světovou celní organizací. Tato akce byla v České republice provedena jako společná akce Policie ČR, Ministerstva kultury ČR, Národního památkového ústavu a Archeologického ústavu Akademie věd ČR se zaměřením na kontrolu vytipovaných míst a objektů. Policisté napříč republikou kontrolovali starožitnictví a místa, kde dochází k prodeji těchto předmětů a stranou nezůstaly také archeologické lokality. Zaměřili se také na internetové prostředí, kde jsou často nabízeny předměty kulturní i historické hodnoty, které jsou z velké části vedeny v národní pátrací databázi IS PSEUD či nelegálně vykopané archeologické artefakty.

„Organizační struktura Policie ČR je dnes dostatečně nastavena čelit trestné činnosti na úseku památek bez vzniku specializované jednotky s ohledem na rozlohu naší země. Je však nezbytné neustále udržovat a prohlubovat úzkou spolupráci s mimoresortními institucemi“, sdělil plk. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání ÚSKPV.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

16:08 Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion drži…