Česká republika vždy lákala milovníky umění obrovským bohatstvím svých kulturních památek, stejně tak však okouzlovala nevyžádané „lovce pokladů“ v podobě vyhledávačů s detektory kovů a zloděje, v jejichž hledáčku často končí obrazy, sochy, bohoslužebné náčiní, ale i nelegálně vykopané archeologické artefakty.
Při odhalování této trestné činnosti mohou policistům jejich práci stěžovat jednak stále sofistikovanější způsoby krádeží těchto předmětů, jednak nedostatečná orientace v tom, co je vlastně předmět kulturní či historické hodnoty. Aby se zlepšilo povědomí řadových policistů o této problematice a dokázali alespoň laicky posoudit, zda jde skutečně o památku, uspořádal odbor pátrání ÚSKPV, jako metodický orgán, několik odborných seminářů a školení věnující se tomuto tématu. Odbornost tohoto vzdělávání dokladuje úzká spolupráce s Ministerstvem kultury ČR, Národním památkovým ústavem, Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Židovským muzeem a dalšími odborníky, kteří se podíleli na mimo resortním vzdělávání našich policistů. Ti se například na archeologickém semináři dovzdělali v problematice detektoringu ve vztahu k legislativě, archeologických nálezů vojenské povahy a archaické DNA. Policisté byli seznámeni také s problematikou evidenčních systémů v oblasti ochrany kulturního dědictví a v součinnosti s Interpolem a odborem mezinárodní policejní spolupráce proběhl také seminář na téma „Boj proti nelegálnímu obchodu s kulturními památkami“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…