Povodí Moravy: Rekonstrukce VD Boskovice využívá unikátní pracovní postupy

16.04.2019 13:02 | Zprávy

V letošním roce pokračuje Povodí Moravy, s. p. v rekonstrukci další z vodních nádrží. Vodárenská nádrž Boskovice prochází úpravami a modernizací, aby splnila nejnovější požadavky na zabezpečení vodních děl.

Povodí Moravy: Rekonstrukce VD Boskovice využívá unikátní pracovní postupy
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Rekonstrukce probíhá tak, aby vodohospodáři mohli nádrž ještě v letošním roce začít napouštět. Stavaři proto využívají řadu jedinečných postupů, které se běžně na podobných stavbách nepoužívají, mimo jiné i trhavinu.

Stavební práce při rekonstrukci vodní nádrže Boskovice spočívají zejména ve zvýšení kapacity přelivu, skluzu a vývaru, úpravě odpadního koryta, úpravě horní části těsnícího jádra a navazujících úpravách koruny hráze. Rekonstrukce bude znamenat také zvýšení bezpečnosti nádrže, která po rekonstrukci bezpečně převede až 1000 leté povodně. Práce si v průběhu rekonstrukce vyžádaly změnu původně plánovaných kroků a využití jedinečných postupů. „Až v průběhu prací se například ukázalo, že geologické podmínky v některých místech neumožní provést práce dle původního plánu. Proto jsme museli například využít i trhavinu, abychom odstranili části velmi pevné skály a mohli v náročné rekonstrukci pokračovat. Vše samozřejmě probíhalo za velmi přísných bezpečnostních podmínek tak, aby nedošlo k sebemenšímu ohrožení hráze nebo kvality vody ve vodárenské nádrži Boskovice,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

„Odstřely byly navrženy a následně monitorovány znalcem, který mimo jiné navrhoval maximální gramáže náloží z hráze VD Boskovice a limitní vzdálenosti odstřelů od nově prováděných betonových konstrukcí s ohledem na proces tuhnutí a zrání betonu. V nejcitlivějších místech na koruně hráze bylo mimo jiné přistoupeno i k nedestruktivnímu dělení stávajících betonových konstrukcí expanzními hmotami,“ uvedl vedoucí projektového týmu Radovan Kvapil ze společnosti HOCHTIEF CZ, která rekonstrukci vodního díla realizuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFPI: 25 let ve službách důstojného bydlení a rozvoje obcí

19:15 SFPI: 25 let ve službách důstojného bydlení a rozvoje obcí

Státní fond podpory investic (SFPI) slaví 25 let své existence.