Premiér Sobotka jednal s předsedou parlamentu Norského království

31.05.2016 7:35

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v pondělí 30. května 2016 ve Strakově akademii setkal s předsedou norského parlamentu Olemicem Thommessenem, který přijel na oficiální návštěvu České republiky na pozvání předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Premiér Sobotka a předseda norského parlamentu Thommessen společně jednali o česko-norských vztazích, bilaterální spolupráci i aktuálních evropských otázkách.

Premiér Sobotka jednal s předsedou parlamentu Norského království
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Jedním z hlavních témat jednání byla spolupráce v rámci EHP a Norských fondů, jejichž příjemcem je Česká republika od roku 2004. Podpora je směřována na realizaci projektů v různých programových oblastech, např. ochrana kulturního dědictví, životní prostředí, věda a výzkum, vzdělávání, vnitro a justice či sociální oblast. Tyto projekty se v České republice těší vysoké reputaci a přispívají k dalšímu prohlubování česko-norské spolupráce. Premiér Sobotka proto přivítal, že 3. května 2016 byla podepsána dohoda mezi zástupci donorů a Evropskou unií o pokračování EHP a Norských fondů ve třetím programovacím období 2014 – 2020, v rámci kterého Česká republika obdrží 184,5 mil. EUR.

Premiér Sobotka a předseda Thommessen hovořili také o česko-norské obchodní výměně, která se v posledních letech zejména z pohledu českého vývozu úspěšně rozvíjí, a spolupráci v oblasti energetiky. Česká republika má také dlouhou tradici polárního výzkumu a čeští vědci již od roku 2007 úspěšně působí na norských Špicberkách.

Předseda vlády ČR při jednání znovu upozornil na případ dětí Michalákových a mezinárodněprávní závazky norské strany vyplývající z Úmluvy OSN o právech dítěte a Evropské úmluvy o lidských právech. V Norsku aktuálně probíhá soudní jednání, v rámci kterého Česká republika intervenovala písemným podáním na ochranu širšího veřejného zájmu spočívajícího v dodržování mezinárodních závazků a zásady nejlepšího zájmu dětí.  

Diskutovány byly rovněž aktuální evropské otázky a nadcházející Summit NATO, který se uskuteční ve dnech 8. a 9. července 2016 ve Varšavě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasičský záchranný sbor ČR má dva nové generály

22:23 Hasičský záchranný sbor ČR má dva nové generály

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval u příležitosti Dne vzniku samostatného československého stá…